DRODZY CZYTELNICY

Od 10 października rusza w naszej szkole po raz drugi akcja

BOOKCROSSING - uwalniania książek".

Proponujemy zwrócić wolność książkom uwięzionym w naszych domach.

Masz w domu książkę, którą przeczytałeś, a teraz jest zbieraczem kurzu?

A może jest nietrafionym prezentem?

Jest fantastyczna i chcesz się nią podzielić?

Przynieś ją do biblioteki szkolnej, zabierz inną!

Przyłącz się do nas.

Powiedz o naszej akcji znajomym.

Czekamy na Ciebie i Twoje książki.

Agnieszka Białas

JAK POWSTAWAŁA KSIĄŻKA, CZY WARTO CZYTAĆ I DLACZEGO?

spotkanie z przedszkolakami

aW dniach 16 i 17 kwietnia bibliotekę szkolną odwiedziły dwie najstarsze grupy przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Gostyniu. Tematem spotkania była książka jej powstawanie w dziejach świata oraz czy warto czytać i dlaczego?. Dzieci bardzo uważnie słuchały ciekawych informacji o powstaniu pierwszych książek. Były bardzo zdziwione, kiedy opowiadająca mówiła, że w dawnych czasach, przed wynalezieniem druku, książki były przepisywane ręcznie i nazywano  je rękopisami, a jeszcze wcześniej w starożytnym Egipcie zamiast liter używano pisma obrazkowego i pisano na glinianych tabliczkach, a pismo to nazywano klinowym. Przedszkolaki zapoznały się również z tym jak dawniej książka wyglądała, że miała okucia, guz, zapięcie, obręcze i taka mocno gruba książka nazywana była kodeksem. Mali uczestnicy spotkania poznali nazwisko niemieckiego wynalazcy metalowej czcionki Jana Gutenberga, który sprawił, że od tej pory przepisywanie książek zostało zastąpione drukiem. Dzieci zapoznały się z dzisiejszą książką z czego się składa. Przedszkolaki dowiedziały się, że w dobie mocno rozwiniętej technologii informatycznej książki dzisiaj możemy słuchać na nośnikach multimedialnych zwanych audiobookami  i czytać na nośnikach elektronicznych czyli  e-booki. Dzisiaj po książkę drukowaną sięgają już najmłodsze dzieci i bardzo dobrze, ponieważ mocno rozwija wyobraźnię oraz kształtuje charakter. Przedszkolaki pochwaliły się, że wraz z rodzicami i starszym rodzeństwem chodzą do Biblioteki Publicznej i wypożyczają książki, które później rodzice im czytają. To bardzo dobry, zdrowy nawyk, który jak mówią naukowcy żadna zabawa nie zastąpi. Przeżywanie cudownych chwil i przygód razem z bohaterami ulubionych książek pobudza dziecięcą wyobraźnię. Na koniec spotkania grupy przedszkolaków wypożyczyły książki, które Pani przedszkolanka przeczyta im podczas zajęć.

SPOTKANIE AUTORSKIE Z MAGDALENĄ PODBYLSKĄ

W dniu 15 marca przybył do naszej szkoły wyjątkowy gość – autorka przygodowych książek dla dzieci i młodzieży Magdalena Podbylska. Autorka takich pozycji książkowych jak „ Tajemnice Świstakowej Polany”, „Tajemnice Zatoki Delfinów” czy „Tajemnice Końskiej Zagrody” spotkała się z uczniami klas III. Dzieci bardzo czynnie uczestniczyły w spotkaniu, na którym Pani Magda opowiadała wiele ciekawostek związanych z życiem na biegunie. Nadmienić należy, że autorka z wykształcenia jest biologiem i z tego zamiłowanie do przyrody i zwierząt. Uczniowie wysłuchali ciekawej opowieści, gdzie tylko jeden element był prawdziwy, a reszta wymyślona. Pokazując ten sposób pisarka przedstawiła metodę jak można pisać opowiadania. Dzieci tworzyły swoje krótkie historyjki, bo jak nadmieniła autorka Jan Brzechwa miał tylko 6 lat kiedy napisał swój pierwszy wiersz i może wśród naszych uczniów jest przyszły poeta lub pisarz. Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali zakładki do książki i obiecali, że codziennie zakładka będzie miała inne miejsce w książce to znaczy, będą czytać. Zadowoleni słuchacze mogli zakupić książki i otrzymać autograf.