„Zawód moich marzeń”

aDnia 5 lutego gościliśmy Panią U. Burzyńską – Zimną – doradcę zawodowego zatrudnionego w PPP w Gostyniu, która przeprowadziła w klasach szóstych zajęcia pt. „Zawód moich marzeń”. Celem spotkania było zmobilizowanie uczniów do zbierania informacji o zawodach, zapoznanie ich ze sposobem poznawania zawodów oraz podziałem zawodów według przedmiotów pracy, wskazanie uczniom związku między własnymi predyspozycjami psychofizycznymi a przyszłym zawodem, a także polecenie różnych źródeł informacji o zawodach.

Marta Wojtyniak

Wizyta w Grabonogu

aGłównym celem wycieczki było zapoznanie się z działalnością internatu- zakładem opiekuńczym dla młodzieży, w którym mieszka młodzież, ucząca się  z dala od domu. Zauważyliśmy, iż w internacie znajdują się pokoje dwu- i trzyosobowe. Zwróciliśmy uwagę, na czystość w pokojach. Młodzież bardzo dba o czystość nie tylko w pomieszczeniach w których się uczy i odpoczywa, czysto jest w łazienkach i na korytarzu. Poznaliśmy kierowniczkę internatu oraz wychowawcę. Już wiemy, iż zawsze ktoś dorosły czuwa nad bezpieczeństwem młodzieży.  Dorośli pomogą nam w nauce, można bezpłatnie skorzystać z korepetycji. Często organizowane się spotkania z ciekawymi ludźmi np. z kosmetyczką. Bardzo pozytywnie zaskoczył nas pokój "za życiem". Jest przepięknie urządzony i z gustem. Nowocześnie wyposażony w niezbędne meble dla młodej matki i dziecka. Zostaliśmy zaproszeni do obejrzenia klas w szkole. Ciekawym pomieszczeniem okazało prosektorium. Wiele osób zaskoczyło pomieszczenie kuchenne, w którym uczniowie odbywają praktyki oraz przygotowują się do egzaminy. Wiele wrażeń i nowych doświadczeń.

Edyta Radomska

No stress!

aW ramach innowacji pedagogicznej „Pewny swojego wyboru, bez stresu idę dalej” uczniowie klasy VIII a wzięli udział w warsztatach „Jak radzić sobie ze stresem?” Warsztat podzielony został na dwie części. Podczas pierwszych zajęć uczniowie poszerzyli wiedzę o stresie, jego objawach oraz dokonali oceny jego źródeł i skutków w sferze psychicznej i fizycznej. Na drugich zajęciach zaprezentowane zostały propozycje sposobów radzenia sobie ze stresem – związanych ze zmianą sposobu myślenia, relaksacją, zmianą zachowań.

Edyta Radomska

Marta Wojtyniak