Projekt Moja wiedza – moja przyszłość

Dobiegły końca nasze projektowe zajęcia grupy Młodych Naukowców. Zapraszamy na krótką fotorelację

>>przeglądaj<<

Alicja Jerszyńska

 


 

 

Projekt Moja wiedza – moja przyszłość

aW sobotni poranek z parku przy gostyńskim szpitalu wyruszyliśmy na pieszą wycieczkę do Bazyliki oraz obiektów klasztornych na Świętą Górę, gdzie o godzinie 10:00 mieliśmy zaplanowane zwiedzanie pod przewodnictwem ks. Pawła Ogrodnika.  Przywitał nas bardzo zabawnie przedstawiając się, ale od razu zapewniając, że z ogrodem ma mało wspólnego (tylko nazwisko). Zwiedzanie rozpoczęliśmy od tzw. „kuchni” czyli przeszliśmy do wschodniej części klasztoru, a następnie zaprowadził nas do bardzo dużej zakrystii, która jak na barokowy zabytek słynie z pięknych, drewnianych mebli zdobionych złotem , w których przechowuje się stroje oraz przedmioty potrzebne do sprawowania mszy i nabożeństw. W zakrystii znajduje się relikwiarz, w którym przechowywana jest czaszka fundatora klasztoru i bazyliki Adama Konarzewskiego, która to żona ofiarowała ze względu na to, że osoby świeckie nie mogą być pochowane w podziemiach bazyliki. Kolejnym punktem zwiedzania była bazylika i jej główny oraz boczne ołtarze. Pięknie ozdobiona w złoto, srebro i cenne kamienie ukazuje nam bogactwo epoki baroku. Masywne kolumny, które podtrzymują ołtarze wykonane są z dębowego drzewa  pokrytego chromem (też byliśmy zdziwienie, bo większość z nas myślała, że to kamień).  Po wyjściu z bazyliki poszliśmy do podziemi, gdzie spoczywają doczesne szczątki księży, braci, którzy posługiwali na Świętej Górze. Podczas słonecznych dnia dobrym miejscem na odpoczynek jest dziedziniec klasztoru, gdzie znajduje się studnia, a okalają ja piękne, zielone trawniki i kwiaty. Wśród zieleni, na ławkach można odpocząć po całym dniu pracy.  Na koniec zwiedzania poszliśmy do „małego reflektarza”, gdzie ksiądz Paweł ze względu na remont biblioteki przyniósł nam księgi. Jedna z nich datowana jest na 1465 rok i oprawiona w drewniana okładkę, pisana w języku łacińskim, mogliśmy również zobaczyć nuty kompozytorów, z których to powstają piękne aranżacje, a których możemy posłuchać podczas festiwalu MUSICA SACRAMONTANA. Podczas zwiedzania barokowych zabytków zdobyliśmy kolejne ważne informacje o naszym regionie.

2  a  a  a

a

 

z  a  a

Grupy projektowe:

Agnieszki Białas, Anny Juskowiak, Marzeny Michnowskiej i  Elżbiety Szczygieł


 

„Każdy może zostać naukowcem”

wycieczka do Poznania

Projekt Moja wiedza – moja przyszłość

aSobotnim rankiem wyruszyliśmy sprzed szkoły na całodniową wycieczkę do Poznania. Celem było Laboratorium wyobraźni, gdzie czekały nas 3 godziny warsztatów pod okiem Edukatorów – ekspertów, dydaktyków z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, którzy ukazali nam tajniki eksperymentu – jak zrobić płyn do baniek mydlanych; w planetarium poczuliśmy się jak odkrywcy kosmosu, gdzie wysłuchaliśmy ciekawostek o galaktyce, kosmosie; siedząc na wygodnych poduszkach obejrzeliśmy film o spadających meteorytach; światło, ruch i złudzenie to kolejne ciekawe zajęcia, gdzie mogliśmy zapoznać się jak wykorzystuje się światło i ruch, aby powstały kadry filmu. Ekspozycje były bardzo ciekawe, a podczas doświadczenia z bańkami mogliśmy poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Palmiarnia, gdzie pod okiem przewodnika mogliśmy zwiedzić i obejrzeć rośliny z różnych klimatów, całego świata. Dzieci były bardzo zaciekawione roślinami oraz tym, że pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała, a przy tym miała wiele „produktów”, które można było spróbować: cukier waniliowy, ziarna kakaowca, suche kawałki banana. W Palmiarni oprócz roślinności mogliśmy obserwować ryby akwariowe, papugi Ary i faliste. Po zwiedzaniu przyszedł czas na posiłek, bez którego żadna wycieczka nie może się odbyć czyli……… Mc Donals’s . Wieczorem pełni wrażeń i nowych doświadczeń wróciliśmy do Gostynia.

z  a  a

a  a  a

 

Opiekunki:

J.Marcinkowska, M. Michnowska,

N. Kokocińska, E. Radomska, M.Grześkowiak,

L. Dudkiewicz, M.Karwatka, A. Białas


 

„Czerwony Kapturek inaczej”

Projekt Moja wiedza – moja przyszłość

a23 stycznia w małej sali gimnastycznej odbył się spektakl pt. „Czerwony Kapturek inaczej” przygotowany przez grupę projektową złożoną z uczniów klas VIII w ramach programu unijnego „Moja wiedza – moja przyszłość” realizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 w Gostyniu. Uczniowie uczęszczający na zajęcia zatytułowane „Teatr w języku obcym” pod opieką nauczycielki języka niemieckiego – Izabeli Nowak zaprezentowali uwspółcześnioną wersję tradycyjnej bajki z elementami języka niemieckiego i języka angielskiego. Spektakl cieszył się tak dużym powodzeniem, że młodzi aktorzy aż sześć razy odgrywali swoje role, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Izabela Nowak


 

Harmonogram  zajęć realizowanych w ramach projektu 

 pn.: „Moja wiedza – moja przyszłość”  

w Szkole Podstawowej Nr 5 im. ks. Franciszka Olejniczaka w Gostyniu 

ul. Graniczna 1 
63-800 Gostyń 

 

zajęcia 

nr zajęć 

prowadzący 

dzień zajęć 

godzina zajęć 

Język angielski  

3.41.A 

Lidia Dudkiewicz 

czwartek 

7.45 – 9.45 

Język angielski 

3.41.B 

Marta Kaczmarek 

środa 

12:40 – 14:40 

Język angielski 

3.41.C 

Barbara Carvalho 

środa 

7.45 – 9.45 

Język niemiecki  

3.46.A 

Izabela Nowak 

środa 

13:30 – 15:30 

Język niemiecki  

3.46.B 

Izabela Nowak 

czwartek 

15:20 – 17:20 

Język niemiecki  

3.46.C 

Izabela Nowak 

piątek 

13:30 – 15:30 

Laboratorium matematyczno - przyrodnicze 

3.47.A 

Krzysztof Dudkiewicz 

wtorek 

14:30 – 16:30 

Laboratorium matematyczno - przyrodnicze 

3.47.B 

Natalia Kokocińska 

wtorek 

 

14:30 – 16:30 

 

Młody naukowiec 

3.48.A 

Alicja Jerszyńska 

poniedziałek 

14:30 – 16:30 

Młody naukowiec 

3.48.B 

Justyna Jakubowska 

wtorek 

14:35 – 16:35 

Młody naukowiec 

3.48.C 

Katarzyna Tyrzyk 

czwartek 

13:30 – 15:30 

Młody naukowiec 

3.48.D 

Hanna Szczepecka 

czwartek 

15:30 – 17:30 

Kółko plastyczno - artystyczne 

3.49.A 

Marzena Michnowska 

środa 

7.50 – 9.50 

Kółko plastyczno - artystyczne 

3.49.B 

Elżbieta Szczygieł 

wtorek 

12:35 – 14:35 

Kółko plastyczno - artystyczne 

3.49.C 

Magdalena Szwengler 

poniedziałek 

13:30 – 15:30 

Koło filmowo - dziennikarskie 

3.51.A 

Adam Bartkowiak 

piątek 

14:30 – 16:30 

Koło filmowo - dziennikarskie 

3.51.B 

Agnieszka Białas 

piątek 

7.50 – 9.50 

Zajęcia teatralne 

3.52.A 

Anna Juskowiak 

poniedziałek 

7.45 – 9.45 

Zajęcia teatralne 

3.52.B 

Justyna Marcinkowska 

czwartek 

12:35 – 14:35 

Zajęcia teatralne 

3.52.C 

Karolina Kaczmarek 

środa 

14:35 – 16:35  

Koło fotograficzne 

3.53.A 

Adam Bartkowiak 

wtorek 

14:30 – 16:30 

Koło fotograficzne 

3.53.B 

Edyta Radomska 

środa 

14:30 – 16:30 

Koło gier planszowych 

3.55.A 

Mikołaj Rogala 

środa 

18:00 – 20:00 

Koło gier planszowych 

3.55.B 

Agnieszka Białas 

środa 

18:00 – 20:00 

Koło gier planszowych 

3.55.C 

Joanna Brucks 

środa 

11:30 – 13:30 

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne 

3.57.A 

Michalina Grześkowiak 

 

piątek 

 

 

15:30 – 17:30 

 

 


 

Projekt Moja wiedza – moja przyszłość

aZajęcia podsumowujące tegoroczny projekt moja wiedza – moja przyszłość odbył się w rewelacyjnej atmosferze. Grupa „Kreatywne dziewczyny” z kółka artystyczno- plastycznego oraz grupa ucząca się języka niemieckiego razem wybrały się na zajęcia do pizzerii Romy. Wspólny posiłek, rozmowy na temat wiedzy, którą dzieci przyswoiły od września i o pracach jakie wykonały był rewelacyjnym pomysłem. Podczas mile spędzonego czasu narodziło się wiele planów i pomysłów, którymi będziemy się kierować planując kolejne zajęcia projektowe. Wyjście miało również na celu podziękowanie sobie za zaangażowanie we wspólną pracę i naukę.

Magdalena Szwengler

Izabela Nowak


 

Wycieczka do Wrocławia

Projekt „Moja wiedza-Moja przyszłość”

aZ pewnością dzień 30 listopada 2019 r. dla wszystkich uczestników wycieczki z grup projektowych będzie niezapomniany. W wycieczce do Wrocławia brali udział uczniowie z grup pod opieką Pań: A. Jerszyńskiej, H. Szczepeckiej, K. Tyrzyk, J. Jakubowskiej, M. Michnowskiej i M. Grześkowiak. Głównym celem wycieczki było zwiedzenie Hydropolis- centrum wiedzy poświęcone wodzie. To miejsce, w którym różnorodne technologie multimedialne służą ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw. Poznaliśmy historię powstania wody, najbardziej przerażające stworzenia głębinowe oraz wiele ciekawostek o wodzie. Obejrzeliśmy instalację przedstawiającą scenę polowania żarłacza tygrysiego na ławicę tuńczyków, która jest wykonana z plastiku co nawiązuje do hipotezy, że w 2050 roku w oceanach będzie więcej wagowo plastiku niż ryb! Samodzielnie sprawdziliśmy działanie wodnych wynalazków z czasów starożytnych: śruby Archimedesa i koła wodnego. Kolejną atrakcją był przejazd kolejką linową podczas którego mogliśmy podziwiać m.in. Most Grunwaldzki i Odrę. Wstąpiliśmy także na jarmark świąteczny, który odbywa się na wrocławskim rynku. Dziękujemy Paniom:. A. Jerszyńskiej, K. Tyrzyk i H. Szczepeckiej za wspaniałą organizację wycieczki!!!

>>GALERIA<<

Michalina Grześkowiak


 

Halloween

na zajęciach

„Angielski może być fajny”

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

a

Na zajęciach projektowych z języka angielskiego uczymy się nie tylko języka obcego … poznajemy także kulturę, święta oraz obyczaje państw anglojęzycznych. W październiku, nie mogło zabraknąć tematu Halloween – święta, które również w Polsce zyskało sporą popularność. Wspólnymi siłami stworzyliśmy dekorację, która jest w chwili obecnej ozdobą sali nr 10.

 

a   s

Barbara Carvalho


 

Dyniowy zawrót głowy

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aZajęcia artystyczno – plastyczne, w których uczestniczą dziewczęta z klasy 5a,c,g to przede wszystkim mile spędzony czas w sympatycznym towarzystwie, świetna zabawa i wiele ciekawych pomysłów artystycznych. Uczestniczki projektu „Mój wiedza- mój przyszłość” przygotowały się do obchodów Halloween. Podczas zajęć wykonały papierowe dynie, które można powiesić w pokoju czy sali lekcyjnej. Praca poległa na precyzyjnym składaniu kartki papieru w harmonijkę, z której powstały piękne okazy. Nie było w tym nic trudnego. Praca była przyjemna i przede wszystkim czysta, ale jak wiadomo każdy młody człowiek lubi się troszkę pobrudzić. Na kolejnych zajęciach mieliśmy ku temu predyspozycję. Dziewczynki przyniosły dynie prosto z ogrodów. Po długim namyśle, wielu szkicach w końcu każda zaprojektowała swojego dyniowego potworka. Po raz kolejny było mnóstwo dobrej zabawy i brudnej roboty, bo zanim wycięłyśmy upiorne twarze trzeba było cały miąższ z dyń usunąć. W kolejnym etapie pracy liczyła się precyzja. Przy użyciu noży wycinałyśmy wcześniej zaprojektowane oczy, nos i zęby, aż w końcu powstały prawdziwe arcydzieła.

a   a  a

a  a

Magdalena Szwengler


 

Nadchodzi Halloween!!!

 

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

a„Dyniowo – potworkowy” nastrój udzielił się  uczniom klasy 3 A, uczęszczającym na kółko plastyczne z projektu „Moja wiedza- moja przyszłość”. W pomarańczowo- czarnych kolorach wykonali halloweenowe lampioniki, którymi ozdobią swoje pokoje. Dzieci bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem oblepiały krepą słoiczki. Następnie, aby nadać pracy odpowiedni nastrój, ozdobiły je czarnymi pająkami, nietoperzami, czarownicami i drzewami. Efekt był imponujący, a z pewnością  będzie jeszcze większy, gdy nadejdzie wieczór…

a  a  a

a  a

 

Elżbieta Szczygieł


 

„Gry planszowe, karciane, logiczne – dobre na jesienne popołudnia”

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aRaz w tygodniu, w środę, każdy kto jest ciekawy nowych gier oraz spędzenia w doborowym towarzystwie czasu przybywa do salki w gostyńskim kinie, gdzie swoją siedzibę ma Klub Fantastyki "Kopuła Zapomnienia". Czas dwóch godzin mija na wspólnym integrowaniu się uczestników podczas gier planszowych, karcianych, logicznych. Tutaj nie zwraca się uwagi na wiek, ważna jest dobra zabawa. Atmosfera jest wspaniała; wiele żartów, humoru, śmiechu. Koło gier planszowych z naszej szkoły od września uczestniczy w tych spotkaniach z ciekawością i radością. Jest dużo śmiechu, pozytywnej energii, ale też hałasu w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Uczniowie naszej szkoły mają możliwość poznać nowych kolegów z innych szkół, a przy tym dobrze się bawić. Można na chwilę zapomnieć o szarej codzienności, zadaniu domowym na kolejny dzień, sprawdzianie z geografii czy historii. Najlepszym tego przykładem są zdjęcia wykonywane podczas spotkań.

a  a  

a  a

Agnieszka Białas


 

Wycieczka rowerowa – Grabonóg, Piaski

 Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aW słoneczny, sobotni dzień uczniowie w ramach zajęć z projektu ,,Moja wiedza – moja przyszłość”(fotoreporterzy i dziennikarze oraz uczestnicy zajęć rozwijających umiejętności matematyczno-przyrodniczo-turystyczne) podziwiali piękno najbliższej okolicy podczas wycieczki rowerowej. Wraz z naszymi opiekunkami P. Agnieszką Białas, P. Edytą Radomską, P. Jolantą Fajczyk oraz P. Agnieszką Sadzką wybraliśmy się do miejscowości o nazwie Grabonóg. Dotarliśmy do Zespołu Szkół Rolniczych, który znajduje się w pięknym parku. Mogliśmy podziwiać wiele gatunków drzew i krzewów, m.in. cisy, kasztanowce, modrzewie, sosny, graby. Zapoznaliśmy się ze starymi pojazdami, zaprzęgami, maszynami i urządzeniami rolniczymi, które ułatwiały pracę rolnikom w ostatnim stuleciu. W tym urokliwym miejscu zachwycił nas swym pięknem dworek, w którym urodził się i wychował Bł. Edmund Bojanowski. Pani Agnieszka Sadzka, która jest kierownikiem internatu, opowiedziała nam historię życia i działalności błogosławionego. Mieliśmy okazję zobaczyć pokoje, w których mieszkają uczniowie szkoły w Grabonogu. W stołówce internatu zjedliśmy śniadanie. P. Agnieszka serwowała nam pyszne herbatki z miętą, z konfiturami z malin, jeżyn i czarnej porzeczki oraz lemoniadę własnej receptury. Na boisku szkolnym uczestniczyliśmy w grach i zabawach. Kolejnym etapem naszej wycieczki był przejazd w pobliżu strefy przemysłowej w Piaskach. Wymienialiśmy rodzaje krajobrazów mijanych po drodze (rolniczy, wiejski, leśny i przemysłowy). Następnie odpoczęliśmy na rynku w Piaskach, gdzie znajduje się ławeczka z postacią Bł. Edmunda Bojanowskiego w towarzystwie dzieci. Ścieżką rowerową wróciliśmy do Gostynia. Byliśmy bardzo zadowoleni, uśmiechnięci i wdzięczni za to, że mogliśmy wspólnie poznać ciekawe miejsca, które znajdują się tak blisko naszego miejsca zamieszkania.

 

 a

Uczniowie klasy: 5 c, 5 e, 5 f

Agnieszka Białas

Jolanta Fajczyk

Edyta Radomska


 

Spotkanie autorskie z panią Elizą Piotrowską

 Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aW dniu 7 września 2019 roku grupy koła filmowo-dziennikarskiego i koła fotograficznego uczestniczyły w spotkaniu autorskim z panią Elizą Piotrowską. Spotkanie miało miejsce w auli Adama Konarzewskiego na Świętej Górze. Autorka wielu wspaniałych książek dla dzieci i nie tylko opowiadała o swoim ciekawym życiu, o tym jak zaczynała pisać. Pochodząca z Poznania pisarka, a od jakiegoś czasu mieszkająca w Brazylii, podzieliła się z nami opowieścią o „Cioci Jadzi”, która to jest bohaterką jednego z cykli książek napisanych przez nią. W książkach swoich pokazuje wiele uśmiechu i bardzo życzliwych relacji pomiędzy ludźmi, jakie powinny towarzyszyć każdemu człowiekowi. Sama autorka jest osobą bardzo sympatyczną i zawsze uśmiechniętą. W podróż na spotkania autorskie zabiera zawsze ze sobą lalkę szmacianą, oraz swoje książki. Przyznała się nam, że do tej pory napisała już ponad 140 książek, które są bardzo chętnie czytane przez dzieci i dorosłych. Bardzo ciekawe są pozycje o świętych, w których odszukuje za wszelką cenę uśmiechu, który zawsze jest gdzieś ukryty. Autorka zachęcała młodych czytelników, aby dobra książka była na jednym z pierwszych miejsc w ich życiu, ponieważ w nich możemy odnaleźć sens, radość życia. Każde spotkanie autorskie nie może odbyć się bez sprzedaży książek i autografów. Wszyscy zgromadzeni na spotkaniu ustawili się w długą kolejkę po autograf oraz do zdjęcia. Spotkanie było miłym akcentem dani, w którym to w całej Polsce odbywało się Narodowe Czytanie.

a  a

Agnieszka Białas

Edyta Radomska


 

Wycieczka do Biskupina

 Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aW sobotę,  21 września, miała miejsce wycieczka uczniów z naszej szkoły w ramach uczestnictwa w projekcie „Moja wiedza, Moja przyszłość”. Udaliśmy się do Biskupina, aby zwiedzić prehistoryczną osadę i zobaczyć jak wyglądało życie w tamtych czasach. Na miejscu, uczniowie z grupy projektowej  „Angielski może być fajny” pani B. Carvalho oraz z grupy projektowej „Koło gier planszowych” pani A. Białas wspólnie zwiedzali obiekt. Tego dnia odbywał się festyn archeologiczny z mnóstwem atrakcji. Oprócz pokazów grup rekonstrukcyjnych były stoiska z rękodziełami i starożytnym jadłem. Ponadto, można było wziąć udział w szeregu różnorodnych warsztatów. Nasze dziewczyny zgłębiały tajniki zielarstwa, tworzyły własną biżuterię, polerowały bursztyn, próbowały fachu garncarskiego, wyrabiały mąkę oraz kosztowały starożytnego jadła ogrzewając się przy ognisku w jednej z chat.  W ten sposób uczennice mogły zaobserwować jak wyglądało życie codzienne tamtych czasów i choć na chwilę przenieść się w odległą rzeczywistość. Była to z pewnością niecodzienna lekcja historii a także świetny sposób na pożyteczne spędzenie soboty. Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki wyjazd Śmiech

a  a  a

a  a  a

Barbara Carvalho

Agnieszka Białas


 

Zajęcia projektowe - Angielski może być fajny !

w roku szkolnym 2019 / 2020

 Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aW ubiegłym roku szkolnym, w naszej placówce ruszył szereg dodatkowych zajęć w ramach projektu Moja wiedza – moja przyszłość, o czym na bieżąco informowaliśmy. Między innymi zostały zorganizowane zajęcia o nazwie „Angielski może być fajny” mające na celu zachęcenie uczniów do nauki języka angielskiego oraz kształtowanie pozytywnego nastawienia do tego przedmiotu. Zeszłoroczni uczestnicy również i w tym roku szkolnym zdecydowali się kontynuować swoją przygodę z językiem obcym :) Chcemy udowodnić, że nauka języka obcego wcale nie musi kojarzyć się z wysiłkiem i ciężką pracą a wręcz przeciwnie, może sprawić wiele radości. Oprócz powtarzania materiału wprowadzanego na zwykłych zajęciach, staramy się dzielić własnymi sposobami na zapamiętywanie wiadomości. Często sięgamy po szereg pomocy dydaktycznych nie tylko tradycyjnych, ale także cyfrowych. W tym roku szkolnym otrzymaliśmy bardzo dużo nowych pomocy oraz gier edukacyjnych – z czego bardzo się cieszymy i DZIĘKUJEMY. Tak więc, spora część pierwszych zajęć została poświęcona na rozpakowanie i obejrzenie tych nowości Uśmiech

a  a

Grupa projektowa „Angielski może być fajny”

prowadząca zajęcia - Barbara Carvalho


 

Kopciuszek – inaczej

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aW pierwszym tygodniu czerwca młodzież klas ósmych uczęszczająca na zajęcia teatralne w językach obcych wystawiła już drugą w tym roku premierę, tym razem sięgając po bajkę o Kopciuszku. Sami wymyślili i napisali scenariusz, dobrali muzykę, scenografię, kostiumy, a nawet układ taneczny. Dodatkowym wyzwaniem dla aktorów było posługiwanie się językiem niemieckim i angielskim. W nowej wersji Kopciuszek słuchał muzyki reggae, tata uwielbia disco polo, złe siostry są aż trzy i mają spore kłopoty finansowe…. Przedstawienie osadzone w realiach współczesnych obejrzały klasy 4-8 naszej szkoły.

 a  a

a  a

Izabela Nowak


 

DEMETER I KORA

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

 

aW ramach projektu "Moja wiedza - moja przyszłość" grupa uczniów uczęszczających na zajęcia teatralne przygotowała przedstawienie oparte na micie greckim o bogini urodzaju Demeter i jej córce Korze. Wzruszającą historię o miłości matki do córki, wyjaśniającą równocześnie następstwo pór roku w przyrodzie, 28 maja obejrzeli rodzice dzieci występujących w sztuce, a następnie, dnia 29 maja, uczniowie klas 4., 5. i 6.

Na udany występ młodych aktorów złożyły się: ich dojrzała i pełna artystycznego wyrazu gra aktorska, dekoracje przygotowane dzięki pomocy pani Ewy Kuśnierek oraz pani Marzeny Michnowskiej, muzyka - koncert skrzypcowy Antonio Vivaldiego "Cztery pory roku" oraz wspaniałe stroje, w których przygotowanie zaangażowali się rodzice uczniów. Po obejrzanym występie mamy zorganizowały spotkanie przy kawie i pysznym cieście.

 

>>GALERIA<<

 

Bogumiła Gano


 

Wycieczka do Poznania na warsztaty filmowe

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aWczesnym rankiem 4 marca zebraliśmy się przy szkole i wyruszyliśmy w drogę do Poznania. Droga przebiegła sprawnie, jednak zakorkowany Poznań sprawił, że na miejsce dojechaliśmy chwilę przed rozpoczynającymi się warsztatami. Warsztaty pt.: „Od animacji do programu komputerowego” prowadziła bardzo miła Pani, która jest wykładowcą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Dowiedzieliśmy się jak powstaje animacja – powstaje ona ze zbioru zdjęć, na których obraz jest przesunięty. Nasze dwie koleżanki przedstawiły nam jak powstaje animacja lalkowa. Wiele innych ciekawych informacji otrzymaliśmy. Po warsztatach była krótka przerwa, podczas której można było kupić małe, a zarazem smaczne przekąski, które bardzo smakują podczas oglądania filmu. „O psie, który wrócił do domu” to bardzo wzruszająca i pełna emocji opowieść o losach psa, który był sierotą i został przygarnięty przez kochającego zwierzęta chłopaka o imieniu Lucas. Filmu nie będziemy opisywać, ponieważ zachęcamy każdego kto lubi dobry film, aby sam obejrzał. Każda wycieczka kiedyś się kończy, jednak nie może zabraknąć wizyty w McDonald’s. Po obfitym „niezdrowym” posiłku wyruszyliśmy do Gostynia. Wycieczka była ciekawą formą spędzenia czasu z rówieśnikami oraz wspólnej integracji klas.

a  a

a  a

Uczennice z klasy 4g z opiekunami:

Agnieszka Białas

Marta Wojtyniak

Marzena Michnowska

Magdalena Szwengler


 

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

a

1 kwietnia grupa uczniów klasy 4g gościła  na zajęciach  "Pierwsze kroki z  niemieckim" panią Jagodę Frost, która od kilku lat mieszka i pracuje w Szwajcarii. Dzięki ciekawej prezentacji dowiedzieliśmy się, że w tym niedużym kraju również mówi się po niemiecku. Zobaczyliśmy ciekawe szwajcarskie zabytki  i przepiękne alpejskie krajobrazy. Każdy mógł chwycić w rękę franka szwajcarskiego i poćwiczyć niemieckie słówka. Nikt z nas nie wiedział, że to kraj bez stolicy. Pani Jagoda zachęcająco opowiedziała o tym, z czego słynie Szwajcaria: czekoladzie, serach, zegarkach i scyzorykach. Niewątpliwie było to bardzo inspirujące spotkanie a pani Jagoda obiecała, że jeszcze nas odwiedzi na zajęciach, bo bardzo chętnie wraca do swojej byłej szkoły.

a  a

Izabela Nowak


 

PANI WIOSNA

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

a21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Kilka dni później na zajęciach artystyczno – plastycznych spotkałyśmy ową Panią na boisku szkolnym. Wspólnymi siłami stworzyłyśmy dla niej piękną kreację, w której witała nasze koleżanki i kolegów ze szkoły. Przy pomocy kolorowej kredy ozdobiłyśmy jej długą suknię kwiatami i motylami. Podarowałyśmy jej również kwiecisty wianuszek, który ozdobił piękną i bujną fryzurę. Panią Wiosnę narysowałyśmy w otoczeniu pięknej przyrody, wokół latały kolorowe motylki, zza chmurek wyglądała tęcza na której krańcu znajdował się magiczny garnuszek ze złotem a wysoko na niebie świeciło słoneczko. Mamy nadzieję, że Pani Wiosna wszystkim przypadła do gustu oraz, że przyniesie nam dużo ciepłych i słonecznych dni.

a  a

Kreatywne dziewczyny z IVg

wraz z opiekunem

Magdaleną Szwengler


 

Zawód Fotograf

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"


aDzięki uprzejmości pana Tomasza Cypriana mogliśmy bliżej przyjrzeć się niełatwej ale bardzo przyjemnej pracy fotografa. Zapoznaliśmy się z rodzajami fotografii, obejrzeliśmy niezbędne akcesoria do pracy jak: aparaty fotograficzne, drukarki fotograficzne, monitory podglądowe. Obejrzeliśmy pomieszczenia do pracy. Zobaczyliśmy jak pracują drukarki. Do zrobienia zdjęć można również wykorzystać drony. Pani Sylwia Bindrowska Cyprian zaprezentowała man pracę na planie z niemowlakami oraz piękne efetky. Więcej informacji o firmie na www.fotoirys.pl

 Fotograf może naleźć zatrudnienie nie tylko w pracowni fotograficznej. Zatrudniony w redakcji gazety zajmuje się z kolei wykonywaniem fotografii, które będą obrazować materiał tekstowy zamieszczony w prasie. Wykonuje zdjęcia podczas różnych wydarzeń, imprez, fotografuje osoby udzielające wywiadów. Nieco inaczej z kolei wygląda praca fotografów pracujących dla potrzeb takich firm, jak agencje modelek, domy mody. Współpracują oni z modelkami podczas sesji zdjęciowych, dbając o ich odpowiednie upozowanie i narzucając własną wizję artystyczną. Otrzymują w ten sposób materiał zdjęciowy przeznaczony np. do celów reklamowych.W zależności od charakteru wykonywanej pracy, fotografowie mogą liczyć na bardzo zróżnicowane wynagrodzenie. W celu poznania pracy fotografa można ukończyć specjalną szkołę fotografii.  Uczestnicy kółka fotograficznego mogli samodzielnie wykonać zdjęcia przy pomocy profesjonalnego sprzętu.  Dziękujemy bardzo pani Sylwi Bindrowskiej Cyprian oraz panu Tomaszowi Cyprian za poświęcony czas, podzielenie się wieloletnią, olbrzymią wiedzą i doświadczeniem.

a

Edyta Radomska


 

"Szkoła w obiektywie "Elity fotografów"

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

a

a

a

a

a

a

Edyta Radomska


 

 

 

Pierwsze kroki z niemieckim

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aUczniowie klasy 4 g uczestniczą od października 2018 roku w zajęciach "Pierwsze kroki z niemieckim". Uczą się zupełnie nowego dla nich języka. Głównie w formie zabawy, bez stresu, bez ocen i sprawdzianów poznają podstawy języka niemieckiego i udowadniają, że tego języka można się nauczyć. Śpiewają piosenki, recytują wierszyki i wyliczanki, malują, korzystają z tablicy interaktywnej i programów do nauki tego języka. Niemiecki nie jest aż tak trudny, gdy uczymy się go dla przyjemności.

 

a  a

Izabela Nowak


 

"Królewna Śnieżka - inna historia"

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

 

aDnia 8.01 uczniowie klas 6 i 7 mieli możliwość obejrzenia przedstawienia pt. "Królewna Śnieżka - inna historia". Spektakl przygotowali uczniowie klas ósmych oraz dwie uczennice klasy czwartej uczęszczający na zajęcia teatralne w języku obcym. Aktorzy mówili po niemiecku, angielsku a nawet po rosyjsku. Przygotowanie tego wydarzenia było dużym wyzwaniem dla młodych aktorów i wymagało od nich ogromnego wkładu pracy, zwłaszcza w opanowanie tekstu w języku obcym. 

 

a  a  a

a  a  a

Izabela Nowak


 

Gleba

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aZajęcia w grudniu i styczniu, w projekcie "Moja wiedza - moja przyszłość" w grupie "Młody naukowiec", skupione były przede wszystkim na glebie. Uczniowie dowiedzieli się co to jest gleba, jak powstaje, z czego się składa. Ale najważniejsze były zajęcia w terenie, dzięki którym pozbieraliśmy próbki gleb w najbliższej okolicy oraz doświadczenia, które przeprowadziliśmy np. gleba pod mikroskopem, kwasowość i przepuszczalność gleb. Zajęcia okazały się dla uczniów ciekawe i pouczające.

 

a  a

Justyna Jakubowska


 

"Zabawki na choinkę"

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aDnia 20 grudnia 2018r. uczniowie z klasy 4d oraz 5e, którzy uczęszczają na zajęcia teatralne,  zaprezentowali uczniom z klas pierwszych i drugich przedstawienie z okazji  Bożego Narodzenia pt. "Zabawki na choinkę". Dzieci mogły obejrzeć bajkę o tym, jak wróżki ożywiły zabawki choinkowe, takie jak: Bałwanek, Ptaszek, Muchomorek, Aniołek, Krasnoludek, Pajacyk, a te następnie pomogły swoją życzliwością, serdecznością oraz czarami różdżki naprawiaczki zmienić charakter pewnej rozkapryszonej Gwiazdki.

 >>GALERIA<<

Bogumiła Gano


 

Meteory i pandy Śmiech

 

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

 

aPięć grup biorących udział w projekcie "Moja wiedza - moja przyszłość" pod opieką H.Szczepeckiej, K. Tyrzyk, A.Jerszyńskiej, J. Jakubowskiej i A. Bartkowiaka, wzięły udział w wycieczce. Podczas wyjazdu uczniowie uczestniczyli w seansie filmowym "Pandy 3D"  Najnowszy film przyrodniczy twórców lemurów z Madagaskaru i Dzikich z natury. "Pandy"to opowieść o uwielbianych przez wszystkich pandach wielkich, które przyszły na świat w Bazie Pand i rozpoczynają swoją drogę do życia na wolności. Film przenosi widzów w góry Syczuanu, gdzie poznają codzienne życie pan wielkich oraz pracę specjalistów przygotowujących pandy do życia  w ich naturalnym środowisku.

Po seansie uczniowie pojechali do Moraska, gdzie znajduje się  rezerwat przyrodniczo-astronomiczny utworzony 24 maja 1976 roku, o powierzchni 54,5 ha. Rezerwat ten znajduje  się w północnej części Poznania, Na jego terenie mieszczą się kratery, które zdaniem większości badaczy powstały w wyniku upadku meteorytu ok. 5 tys. lat temu.

a  a

Justyna Jakubowska


 

Kółko fotograficzne "Elita fotografów"

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aOd października spotykamy się w różnych miejscach w Gostyniu, aby zrobić interesujące zdjęcie. Na naszym kółku fotograficznym nie tylko robimy zdjęcia, uczymy się wiedzy na temat rodzajów aparatów, przygotowujemy zdjęć do rozpowszechniania, przestrzegamy prawa autorskie. Mamy również zajęcia w szkole- wówczas nasze fotki poddajemy obróbce, aby były jeszcze ciekawsze. Oto nasza gromada fotografów, jak na załączonym obrazku. W skład naszego kółka wchodzą: Zuzanna, Weronika, Wiktoria, Agat, Karolina, Maciej, Eryk, Jakub, Dominik, Kuba. Dlatego o każdej porze dnia bądźcie gotowi na błysk lamy aparatu :)

 a  a  a

a  a

W. Bączkowska

E. Radomska

foto: uczestnicy zajęćAngielski może być fajny !!!

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aW tym roku w naszej szkole naprawdę dzieje się dużo ciekawych i fajnych rzeczy … W ramach projektu Moja wiedza – moja przyszłość, poszczególni nauczyciele zaplanowali i przystąpili do realizacji szeregu interesujących zajęć. Między innymi, powstały i systematycznie odbywają się zajęcia dodatkowe z języka angielskiego o nazwie „Angielski może być fajny”. Uczestniczą w nich wybrani  uczniowie z klasy 5A i 5C.  Podstawowym celem zajęć jest przekonanie uczniów, że nauka języka obcego wcale nie musi kojarzyć się z wysiłkiem i ciężką pracą a wręcz przeciwnie, może sprawić wiele radości i kojarzyć się z zabawą. Na zajęciach powtarzamy przede wszystkim materiał wprowadzany na zwykłych zajęciach, ale staramy się robić to w ciekawy i motywujący sposób. Wspólny wysiłek mniej męczy a przy okazji możemy się wzajemnie wspierać i uczyć od siebie. Często wykorzystujemy różnorodne pomoce dydaktyczne i rozwiązujemy zadania na tablicy interaktywnej. Realizujemy także tematyczne projekty i pracujemy w parach lub grupach. Nawet na boisku szkolnym, w trakcie przerwy staramy się wykorzystywać elementy języka angielskiego, np. odliczając w tym języku w trakcie zabawy w chowanego. A zresztą sami spójrzcie na kilka wybranych przez nas zdjęć Śmiech

 a  a  a

a  a  a

a

Grupa projektowa „Angielski może być fajny”

prowadząca - Barbara Carvalho


 

WEduM "Zegar Czarnoksiężnika"

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

W czwartek 22 listopada po raz kolejny spotkaliśmy się w kinie na projekcji filmu . Tym razem obejrzeliśmy film pt. „Zegar czarnoksiężnika”. Dziesięciu uczniów naszej szkoły przybyło do kina na godzinę 15:30, aby przed rozpoczęciem seansu wysłuchać prelekcji na temat scenografii. Wiele ciekawostek dowiedzieliśmy się: kto to jest scenarzysta?; jakie są rodzaje scenerii?; kto jest znanym w polskim świecie filmu scenarzystą?

SCENERIA – krajobraz lub dekoracja, które otaczają całą akcję filmu czy przedstawienia. Film pt. „Zegar czarnoksiężnika” to bardzo świetny, ciekawy, a zarazem odkrywający wiele tajemnic jakie skrywa w sobie człowiek. Oprócz nadprzyrodzonych mocy bohaterów: czarów, magii, przywoływania duchów czy budzenie zaklęciem zmarłych w filmie spotykamy przyjaźń, więzi rodzinne (wujek – siostrzeniec). Film godny polecenia dzieciom starszym, które nie boją się magii i czarów.

 

Agnieszka Białas


 

ODWIEDZILIŚMY REDAKCJĘ ŻYCIA GOSTYNIA

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość

aW ramach spotkań kółka dziennikarsko-filmowego dnia 20 listopada grupa udała się na spotkanie z redaktorami lokalnej gazety. Ciekawe jak wygląda praca w gazecie, dzieci zadawały wiele pytań. Na samym początku wizyty pani Ania pokazała nam archiwalne numery Życia Gostynia, w których mali dziennikarze mogli odnaleźć się w rubryce „Nowo urodzeni Gostyńscy”. Kilka osób znalazło swoje zdjęcie wraz z opisem. Kolejną częścią spotkania było zapoznanie się z wydrukiem gazety i jego korektą (po druku tym można pisać, dopisywać oraz sprawdza się błędy). Bianka i Antosia udzieliły redaktorce do dyktafony pierwszego wywiadu, o którym rozmawialiśmy tydzień wcześniej na spotkaniu kółka. Spotkanie w redakcji bardzo podobało się uczestnikom, zaprosili redaktorów do odwiedzenia naszej szkoły.   W godzinach popołudniowych tego samego dnia mogliśmy zobaczyć naszą wizytę na portalu informacyjnym gostynska.pl, a w poniedziałek (26 listopada) w gazecie został umieszczony artykuł o naszej wizycie w redakcji. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie nas w redakcji.  Nawet można o naszej wizycie poczytać na portalu Śmiech >>czytaj<<

a  a  a

Agnieszka Białas


 

Spotkanie z podróżnikiem

Projekt "Moja wiedza - Moja przyszłość"

aUczniowie biorący udział w projekcie "Moja wiedza - moja przyszłość" w grupie "Młody naukowiec" mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z podróżnikiem Erykiem Krysowskim. To ekonomista, doktorant Uniwersytetu Wiedeńskiego, fan motoryzacji, kolarstwa i wypraw w nieznane. W podróży preferuje tylny napęd i dużo koni mechanicznych. Zna dobrze Stany Zjednoczone. Razem z innym podróżnikiem z naszego regionu Szymonem Przebindą prowadzą podróżniczy kanał na YouTube oraz stronę na Facebooku pod nazwą „Kapitan i Admirał: Przygoda i Przypał”. Uczniowie na spotkaniu mieli okazję poznać bliżej Afrykę Zachodnią, którą odwiedzili panowie Eryk i Szymon. Zainteresowanie ze strony uczniów było ogromne, o czym świadczyła ilość pytań na zakończenie spotkania. Liczymy na więcej takich spotkańŚmiech

a   a

Justyna Jakubowska


 

Dodatkowe informacje