Pomagamy, mimo wszystko!

q9 lutego 2018r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z wolontariuszami Bonifraterskiego Szpitala w Marysinie oraz Gostyńskiego Stowarzyszenia NOE. W związku z realizacją przez klasy siódme nowej podstawy programowej, w której jednym z zagadnień jest szerzenie idei wolontariatu oraz zachęcenie uczniów do podjęcia refleksji o charakterze aksjologicznym, zaproszone osoby przeprowadziły pogadankę na powyższy temat i zapoznały uczniów naszej szkoły z działalnością na rzecz potrzebujących oraz przybliżyły wartościowe znaczenie tego słowa. Najpierw p. Alicja Jerszyńska, jako prezes Stowarzyszenia NOE, przybliżyła uczniom podstawy prawne działalności wolontariuszy. Opowiedziała też, jak wygląda opieka nad zwierzętami w schronisku w Dalabuszkach. Następnie głos zabrały przedstawicielki powyższego wolontariatu, które podzieliły się wrażeniami z opieki nad podopiecznymi NOE. Po krótkiej przewie p. Ewa Jaskulska, koordynator wolontariatu w Marysinie, przedstawiała uczniom naszej szkoły, na czym polega działalność wolontariuszy w szpitalu. Wraz z nią, swoje doświadczenia i przeżycia ze spotkań z pacjentami opowiedziały zaproszone wolontariuszki, które działają w nim od 4 lat. Dziewczyny opowiedziały o swoich obowiązkach, ale także przyjemnościach związanych ze wspólnych spotkań z pacjentami. Wolontariusze zgodnie stwierdzili, że najważniejsza, mimo wszystko, jest pomoc innym- tak samo zwierzętom, jak i ludziom chorym.

q  a  q

Beata Kopaszewska

PODSUMOWANIE WOŚP

a8 lutego w gostyńskim kinie „Pod Kopułą” odbyło się podsumowanie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przedstawiciele gostyńskiego sztabu podziękowali wszystkim wolontariuszom za pracę i trud jaki włożyli w zbiórkę pieniędzy na rzecz chorych dzieci. Podziękowania oraz wielkie gratulacje trafiły również do wszystkich szkół, jednostek, zakładów pracy, którzy włączyli się w akcję WOŚP. Przedstawiciele naszej szkoły również zostali nagrodzeni dyplomem oraz gromkimi brawami za uzyskaną niebagatelną kwotę 9984,72 zł. W imieniu społeczności szkolnej podziękowania odebrali Eryk Pazoła, Wiktora Bączkowska oraz Dominik Karolewicz. Kwota ta zasiliła fundację, przypomnijmy, że 5461,14 zł zebraliśmy sprzedając w szkole słodkości, resztę uzbieraliśmy dzięki występom naszych podopiecznych w Gostyńskim Ośrodku Kultury Hutnik w dniu finału. Dodajmy jeszcze, że kwota jaka została zebrana w całym powiecie gostyńskim to: 287 078, 84 zł. Kulminacją uroczystości było zaproszenie na film pt.: „Był sobie pies”, który obejrzeliśmy ze wzruszeniem po czym wróciliśmy do szkoły na zajęcia.

Szwengler Magdalena

Afryka dzika – poznajemy Czarny Ląd

qW ubiegłym tygodniu klasa 3f wybrała się w podróż do Afryki. Uczniowie podziwiali afrykańskie krajobrazy, poznawali egzotyczne zwierzęta oraz mogli zobaczyć, jak wygląda życie mieszkańców Afryki. Podczas zajęć uczniowie próbowali wczuć się w rolę mieszkańców Madagaskaru i nosili na głowie koszyki. Trzeba przyznać, że nie było to proste zadanie. Uczniowie odważyli się też przeprowadzić wywiady z egzotycznymi zwierzętami, w które to zamieniły się ich koledzy i koleżanki. Na zakończenie wspólnej przygody wszyscy wykonali naszyjniki afrykańskich plemion oraz prace przedstawiające egzotyczne krajobrazy. Mimo tego, że była to podróż „na niby” uczniowie bardzo dużo dowiedzieli się o afrykańskim kontynencie. Szczególnie zafascynowały ich ciekawostki o mieszkańcach i zwierzętach Czarnego Lądu.

q  q  q

Marta Rajewska

Zajęcia SKS

aW zajęciach uczestniczą dziewczęta klas trzecich, czwartych i piątych. Spotykamy się dwa razy w tygodniu we wtorek i czwartek. Podczas zajęć kształtujemy siłę i wytrzymałości mięśni, poprawiamy ogólną kondycję fizyczną całego ciała. Trening, w którym skupiamy się na kształtowaniu mięśni brzucha, grzbietu, łączy w sobie elementy tańca i aerobiku z elementami treningu wytrzymałościowego prowadzone w rytmach specjalnie przygotowanej muzyki. Uczennice wykonują przerzut bokiem, szpagat francuski, niektóre również turecki. Ważnym elementem są pajace oraz pompki. Efektem zajęć będzie udział w zawody sportowe z aerobiku grupowego, które odbędą się w marcu. W drugim półroczu prowadząca zajęcia planuje oprócz zajęć z badmintona i unihokeja, wprowadzić naukę gry w kręgle klasyczne.

Instruktor aerobiku

Instruktor piłki siatkowej

Instruktor jazdy na rolkach

Instruktor pływania

Sędzia kręglarstwa klasycznego

Edyta Radomska

„Ratujemy i uczymy ratować”

qW szkole trwa jak co roku akcja nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Dzieci klas trzecich uczą się podstawowej wiedzy i umiejętności podejmowania działań ratujących ludzkie życie. Należy do nich między innymi sprawdzanie przytomności poszkodowanej osoby, układanie jej w pozycji bocznej ustalonej, wzywanie pomocy osób dorosłych oraz udzielania informacji telefonicznie o całym zdarzeniu i miejscu oraz nauka resuscytacji krążeniowo- oddechowej popularnie nazywanej „ sztucznym oddychaniem”. Wzbudza ona w uczniach najwięcej emocji, gdyż muszą oni wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej oraz 2 wdechy ratownicze. Wszystko odbywa się na fantomach, w jakie wyposażyła szkołę Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dzisiaj ( 2 luty 2018r) w zajęciach uczestniczył ratownik medyczny pan Zaremba, tata Wiktorii z klasy 3b, który sam zgłosił chęć pomocy w szkoleniu dzieci. Bardzo dziękujemy za wsparcie i włączenie się w działania profilaktyczne i edukacyjne szkoły.

q  q  q

mgr Justyna Tomczak