I po strachu

W poniedziałek 15 kwietnia uczniowie klas ósmych przystąpili do pierwszego ważnego w ich życiu egzaminu. Najpierw zmierzyli się z językiem polskim. Kolejny dzień upłynął pod szyldem matematyki, a ostatniego dnia wykazali się znajomością języka angielskiego. Do egzaminu przystąpiło 66 uczniów, którzy zwarci i gotowi przybyli do szkoły, aby wykazać się swoją wiedzą i umiejętnościami nabytymi przez lata nauki.

A oto nasi ósmoklasiści tuż przed egzaminem Niewinny

 a  a  a

Życzymy wysokich wyników.

Bardzo dziękujemy panu Dominikowi Leckiemu za udostępnienie sprzętu nagłaśniającego oraz pomoc przy ustawieniu akustyki podczas egzaminu z języka angielskiego.

a

Beata Kopaszewska


 

Powrót Dorotki

aParafrazując powiedzenie: "współpraca buduje, niezgoda rujnuje" możemy odnieść się do spektaklu pt. "Powrót Dorotki". Klasa 7b z wychowawczynią, panią Ewą Kuśnierek wspólnie z rodzicami uczniów oraz Chórem "Zaczarowana Melodia" stworzyli wspaniałe przedstawienie! Ogromna ilość muzyki, śpiewu, kolorowych strojów, wspaniałe gry aktorskiej uczniów i oczywiście zwrotów akcji hipnotyzowała przedszkolaków podczas dwóch występów dopołudniowych. W podobny sposób oczarowani zostali rodzice podczas występu popołudniowego. Bajkowy klimat pozwolił na przeniesienie się do wyimaginowanego świata i poczuć w pełni magię przedstawienia.

(Media piszą)

a  a  a

a  a  a

a  a  a

a  a  a

Mikołaj Rogala


 

a25- lecie szkoły na sportowo

Uroczystości związane z "25-leciem szkoły na sportowo" odbyły się w kręgielni klasycznej.

Turniej odbył się w trzech kategoriach:

1. dla uczniów,

2. dla rodzciców i dzieci, które uczą się gry w kręgle klasyczne podczas zajęć sportowych pozalekcyjnych,

3. dla pracowników szkoły.

Pierwsza grupa spotkała się na parkiecie 20 marca 2019 r. Każdy uczestnik wykonał 25 rzutów do pełnych.

W kategorii dziewcząt:

I miejsce zajęła Zofia Szafranik

II miejsce zajęła Nadia Łada

III miejsce zajęła Wiktoria Krzyżostaniak

W kategorii chłopców:

I miejsce zajął Adam Wojtkowiak

II miejsce zajął Krzysztof Nowacki

III miejsce zajął Dominik Sadzki

W kategorii klas starszych

I miejsce zajęła Julia Nowak

21 III br. Odbył się turniej rodzinny. Para dziecko- rodzic, wykonali 50 rzutów do pełnych naprzemiennie.

I miejsce zajęli Zuzanna Lisiecka, Eugeniusz Lisiecki

II miejsce zajęli Adam Wojtkowiak, Michał Wojtkowiak

III miejsce zajęły Nadia Łada, Izabela Łada

Królową "9" po dogrywce została pani Izabela Łada

Królem "9" został Michał Wojtkowiak

Tydzień później odbył się turniej dla pracowników szkoły

I miejsce zajął Damian Kabał

II miejsce zajęła Ireneusz Bartkowiak

III miejsce zajął

 

Wszystkim uczestnikom składam Wielkie Gratulacje! Bardzo dziękuję osobom prywatnym i firmom za pomoc organizacji turnieju. Pani Renacie Lisieckiej za współorganizowanie turnieju rodzinnego, Prezesowi klubu sportowego "Start Gostyń, Włodzimierzowi Dodkiewiczowi, Panu Krzysztofowi Galusińskiemu. W zawodach wzięło udział około 100 osób. Może na 100-lecie szkoły również spotkamy się na turnieju.

a  a

 Z kręglarskim pozdrowiemiem

Dobry Rzut

E. Radomska


 

„O seksualności”

aUczniowie klasy V b, w ostatnim okresie, uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez seksuologa i psychologa PPP w Gostyniu p. I. Migdalską-Roszak. Ich celem było uporządkowanie wiedzy dotyczącej seksualności człowieka oraz znalezienie odpowiedzi na pytania nurtujące młodych ludzi. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach.

 

a  a

Marta Wojtyniak


 

Zaplątani w sieci

aDnia 27.03.2019r. na hali sportowej odbyły się spektakle profilaktyczne, przeznaczone dla uczniów klas I-VI . Grupa T z Torunia, ja co roku zagościła na „szkolnej scenie” i przedstawiła spektakl pod tytułem „Zaplątani w sieci”. W spektaklu aktorzy poruszali problem cyberprzemocy – zjawiska coraz bardziej powszechnego wśród dzieci i młodzieży. Prześladowanie przez internet jest szczególnie groźne dlatego, że poniżające materiały są dostępne w krótkim czasie dla wielu osób i pozostają w sieci na zawsze. Bohaterowie ukazali także w jaki sposób korzystać ze smartfonów i tabletów, żeby nie wpaść w sieć uzależnienia. Ponadto oprowadzili po zasadach internetowego savoir- vivre'u. Wspomnieli również o uzależnieniach: nikotynie i alkoholu. Pokazali, jak w ciekawy sposób spędzać wolny czas, nie koniecznie przed szklanym ekranem telewizora czy monitora komputerowego. Wszyscy uczniowie byli  zachwyceni grą aktorską  i formą spektaklu. Wyciągnęli też wiele  przydatnych wniosków na przyszłość.

a  a  a

Marta Wojtyniak


 

WARCABY KLASYCZNE

 

aDnia 28.02.2019 roku w Starej Krobi odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Warcabach Klasycznych dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: Ewa Zbroniec, Gabriela Gaszek, Stanisław Świtalski oraz Aleksander Jankowiak. W końcowej klasyfikacji nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

 

3 miejsce Ewa Zbroniec

5 miejsce Gabriela Gaszek

7 miejsce Aleksander Jankowiak

10 miejsce Stanisław Świtalski

a  a

a  a

 

Gratulujemy!

                                                 Agnieszka Zaremba-Gaszek


 

Rekolekcje wielkopostne 18 – 20 lutego

Zbiórka pod kościołem.

Po rekolekcjach dzieci rozchodzą się do domów.

Godziny

18.02 Poniedziałek

19.02 Wtorek

20.02 Środa

9:00 – 10:00 klasy 6-8

wychowawcy + AZ. NI

wychowawcy + JJ, AZ

wychowawcy + BE, NI

10:00 – 11:00 klasy 4-5

wychowawcy +  MM

wychowawcy + MM

wychowawcy + MM

11:00 – 12:00 klasy 1-2

wychowawcy + KC

wychowawcy + KC

wychowawcy + KC

       

16:00 – 17:00

 

Spowiedź św.

 

17:00

Nabożeństwo misyjne

Nabożeństwo różańcowe

Msza św. Na koniec rekolekcji

 

 


 

Ważne wybory

a10 stycznia rodzice uczniów klas VII i VIII spotkali się z doradcą zawodowym, pracownikiem PPP w Gostyniu. Mieli możliwość wysłuchać prelekcji w której doradca poruszał kwestie wspierania dzieci w rozwoju zawodowym oraz dawał wskazówki jak motywować i aktywizować uczniów do wyboru zawodu. Po wykładzie rodzice mieli możliwość indywidulanych konsultacji i umówienia swojego dziecka na indywidualne spotkanie z doradcą zawodowym w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

 

Marta Wojtyniak


 

Podsumowanie XXVII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

a02.02.2019r. w piątek, w gostyńskim kinie „Pod Kopułą” odbyło się oficjalne podsumowanie XXVII finału WOŚP. Naszą szkołę reprezentowali wolontariusze Eryk Pazoła oraz Wiktoria Bączkowska. Uczniowie z dumą odebrali pamiątkowe podziękowania dla całej szkoły. Przypomnijmy kwota jaką zebraliśmy to 7 733,96 zł. Nasze całotygodniowe starania wspomogły gostyński sztab orkiestrowy, który zebrał łącznie kwotę 311 582,17 zł. W tym roku graliśmy dla dzieci i bez focha, jesteśmy dumni ze wszystkich, którzy bezinteresownie pomagają innym. Bo przecież pomaganie jest dziecinnie proste. Już zbieramy siły i myślimy nad nowymi pomysłami, które pomogą nam w przyszłym roku wspomóc Wielką Orkiestrę.

 a  a

a  a

Magdalena SzwenglerBibliotekę odwiedzają przedszkolaki

 

a30 stycznia w godzinach rannych bibliotekę w naszej szkole odwiedziły przedszkolaki . Dzieci w wieku 4-5 lat z zaciekawieniem usiadły i wysłuchały krótkiej opowieści o pracy bibliotekarza oraz zapoznały się z pozycjami książkowymi jakie biblioteka oferuje. Przedszkolaki w dużą uwagą i skupieniem słuchały opowiadania o małej Nel ”super reporterce”, która podróżuje po świecie i w książkach dla dzieci opisuje ciekawe miejsca, które widziała. Maluchy przeglądały ilustracje w książce wcześniej przedstawionej; ze zdziwieniem spoglądały na fotografie, gdzie Nela dotyka słonia czy rozmawia i bawi się z dziećmi w Afryce. Przedszkolaki miały dużo pytań dotyczących samej biblioteki i książek. Na koniec wypożyczyły książkę o wspaniałym psie Reksio, którą Pani przedszkolanka obiecała przeczytać dzieciom. Myślę, że wizyta była udana. Bardzo dziękuję za wspaniały prezent wykonany przez maluchy, który umili wystrój biblioteki.

a

 

Agnieszka Białas


 

Gramy dla dzieci małych i bez focha!

 

aTo, że „Pomaganie jest dziecinnie proste!”, udowodnili uczniowie klas pierwszych i drugich z naszej szkoły, podczas 27.Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 13 stycznia dzieci zatańczyły i zaśpiewały, aby wesprzeć zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Dzieci jak zawsze stanęły na wysokości zadania i zaprezentowały się wyśmienicie. Dziękujemy rodzicom, którzy poświęcili czas w wolną niedzielę przywożąc dzieci i wsparły także fundusz WOŚP w czasie licytacji. Razem możemy więcej!

 

l  a

a  a

Justyna Marcinkowska


 

Wyjątkowy program artystyczny w GOK Hutnik

aDnia 8 stycznia, klasy 4c, 4d oraz 4f miały możliwość uczestniczyć w wyjątkowym programie artystyczno – muzycznym przygotowanym przez gostyńską szkołę muzyczną z okazji 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Zaprezentowany program był bardzo bogaty i ciekawy. Uczestnicy mogli dowiedzieć się ciekawych i ważnych informacji związanych z tematem przewodnim. Dodatkową atrakcją, był z pewnością quiz z wykorzystaniem aplikacji internetowej „Kahoot”, który reprezentanci poszczególnych klas rozwiązywali pod koniec spotkania. Dzięki niemu, uczniowie mogli sprawdzić co udało im się zapamiętać oraz zdobyć, jako nagrodę wizytę w kinie dla całej klasy. Spora część występujących dzieci, jest uczniami naszej szkoły co dodatkowo wzbudzało większe zainteresowanie oglądających oraz napawało nas dumą, że mamy takie zdolne dzieci Śmiech

 a  a

a  a

Barbara Carvalho


 

SP 5 START

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

 

Najpierw - powoli - jak żółw – ociężale,

Ruszyła - maszyna - po szynach - ospale,

Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,

I kręci się, kręci się koło za kołem,

I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,

I dudni, i stuka, łomoce i pędzi,

A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!

……………………………………………………….

Nagle - gwizd! Nagle - świst! Para - buch! Koła - w ruch!

aWraz z nowym rokiem przyspieszyliśmy. Hojność dzieci i ich rodziców jak zwykle okazała się być czymś wspaniałym. Jeszcze przed świętami otrzymaliśmy od Państwa gadżety, które trafią na licytację. Ale największe szaleństwo rozpoczęło się tuż po powrocie do szkoły w 2019 roku. Już tradycyjnie nasza szkoła dołącza do akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej , Pomocy, ruszamy w poniedziałek 7 stycznia. Przez cały tydzień sprzedawane będą babeczki i ciasta. W poniedziałek również dzieci klas I i II będą mogły kupić losy, a nagrody losowane będą już we wtorek. Na środę zaplanowaliśmy licytację, na której będzie można kupić wiele wspaniałych rzeczy ( książek, gier, puzzli, artykułów kuchennych, skarbonek, maskotek i wiele innych) W piątek zapraszamy wszystkie dzieci z klas IV-VIII na dyskotekę andrzejkową – tym razem płatną 2zł. Przypominam, że cały dochód ze sprzedaży ciast, losów, gadżetów i dyskoteki przeznaczony zostanie na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Szanowni Państwo, drogie dzieci wieżę w Was i mam nadzieję, że w tym roku znowu uda nam się pobić rekord.

a  a

a  a

Magdalena Szwengler 


 

100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Władze samorządowe Gminy Gostyń zaprosiły naszą szkołę na gostyńskie obchody 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego (1918 – 1919) dnia 27 grudnia 2018r. Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17:00 mszą świętą w intencji zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w kościele farnym pw. św. Małgorzaty w Gostyniu. Godzinę później na Rynku złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. Naszą szkołę w tym ważnym dniu reprezentowali następujący uczniowie: Jan Adamczak, Patrycja Cieślak, Jakub Dudkowiak, Weronika Hyżyk, Julia Nowak oraz Roksana Nowak. Opiekę nad dziećmi sprawowali: pani Justyna Marcinkowska oraz pan Adam Bartkowiak. Bardzo dziękujemy wszystkim obecnym za poświęcony czas mimo przerwy świątecznej.

 

Barbara Carvalho


 

Śpiewajmy i grajmy, Małemu…

aTradycyjnie w okresie świątecznym w naszej szkole odbyło się wspólne kolędowanie całej społeczności szkolnej. W dniu 21 grudnia br. po zakończeniu wigilii klasowych wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się na wspólnym śpiewie kolęd. Uroczystą akademię przygotowały klasy 8b i 7c wraz z wychowawczyniami. Zasiadłszy przy stole wigilijnym stojącym wśród pięknie przybranych choinek, siódmo- i ósmoklasiści przedstawili wszystkim obecnym tradycje bożonarodzeniowe kultywowane w różnych krajach na różnych kontynentach. Świąteczną podróż po świecie urozmaicały kolędy odśpiewane kolejno przez poszczególne klasy. Radosną i uroczystą atmosferę podkreślili najmłodsi uczniowie, którzy na wielkiej żywej choince zawiesili własnoręcznie wykonane bombki. Dodatkową niespodzianką podczas akademii był koncert kolęd w wykonaniu kilkorga uczniów naszej szkoły, którzy zagrali na skrzypcach, pianinie, klarnecie i gitarze. Natomiast klamrę spajającą całą uroczystość stanowił występ p. Krzysztofa Dudkiewicza, który zagrał na trąbce dwa świąteczne muzyczne przeboje.

Było to nadzwyczajne spotkanie, któremu towarzyszył duch zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

 a  a

Magdalena Woźniakowska


 

Świąteczne lekcje matematyki

 

aW ostatnim tygodniu przedświątecznym, gdy wszyscy uczniowie z niecierpliwością czekali na magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia na uczniów klas 4b, 4f, 5c, 5e oraz 6a czekały niespodzianki w postaci świątecznych lekcji. Uczniowie klas 5 i 6 mieli okazję brać udział w matematycznym escape room, w którym ściągając się z czasem rozwiązywali matematyczne zagadki nawiązujące do świąt. Oczywiście ostatnie zadanie zaprowadziło ich do klucza, który otwierał skarbiec, a w nim- Zwolnienie z kartkówki z matematyki ważne do końca roku szkolnego! Ile radości sprawiła nagroda wszystkim tym, którym udało się wytrwać do końca. Natomiast dla uczniów klas 4 czekała zakodowana karta pracy z dodawania i odejmowania pisemnego. Oczywiście i tutaj na wszystkich, którzy odkodowali odpowiedni obrazek czekały nagrody. Ile radości może sprawić lekcja matematyki! 

   a a a

a  a  a

Natalia Kolan


 

Wigilijne spotkanie klasy 4b

 

aW przedświąteczny piątek uczniowie klasy 4b wraz z wychowawczynią zebrali się aby wspólnie spędzić kilka świątecznych chwil. Pierwsze spotkanie wigilijne przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Wszyscy byliśmy odświętnie ubrani, stół został świątecznie przystrojony, a w klasie unosił się zapach świerku, pierników i mandarynek. Na początku podzieliliśmy się opłatkiem, złożyliśmy sobie świąteczne życzenia, a  pod choinką czekała na nas już niespodzianka i w tym roku Mikołaj o nas nie zapomniał. Całe spotkanie umilała nam nasza koleżanka Zuzia Lisiecka, która przygrywała kolędy na gitarze. Już nie możemy się doczekać kolejnej wigilii klasowej! 

 

a   a  a

uczniowie klasy 4b

z wychowawczynią


 

 

Życzymy spokojnych, radosnych, prawdziwie magicznych Świąt Bożego Narodzenia,

pełnych uśmiechu, ciepła i wdzięczności za to, co mamy i czego doświadczamy.

Niech będzie to czas, który napełni nas optymizmem i pozwoli odetchnąć od zgiełku codzienności.

Spędźmy te chwile z bliskimi i przyjaciółmi.

W Nowym Roku życzymy dużo dobroci, życzliwości oraz uśmiechu na twarzy

i radości z każdego nadchodzącego dnia.

Życzymy wiary w to co przed nami i odwagi by stawiać czoła nowym wyzwaniom.

 a

Samorząd Uczniowski

Barbara Carvalho

Lidia Dudkiewicz


 

"Nauczyciel na medal", a "Szkoła przyjazna uczniom"!

 

aRodzice uczniów naszej szkoły odpowiedzieli na konkurs zorganizowany przez redakcję "Głosu wielkopolskiego", podając kandydatury nauczycieli oraz zgłaszając do niego Szkołę Podstawową Nr 5.Następnie odbył się plebiscyt, w trakcie którego wysyłano na kandydatów SMS-y. Wysyłali je wszyscy: rodzice, uczniowie i grono pedagogiczne. Ich ilość zadecydowała o wynikach głosowania.  Cieszymy się z zajęcia I miejsca przez panią polonistkę Beatę Kopaszewską oraz z zajęcia III miejsca przez panią germanistkę Izabelę Nowak w kategorii szkół podstawowych powiatu gostyńskiego. Szkoła natomiast otrzymała tytuł „Szkoły przyjaznej uczniom”. Wręczenie pamiątkowego medalu i dyplomu odbyło się 12 grudnia 2018r. w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu z udziałem zaproszonych gości, wśród których znaleźli się:  pan Zbigniew Hoffman – wojewoda wielkopolski, pani Elżbieta Leszczyńska – wielkopolski kurator oświaty, pan Adam Pawłowski – redaktor naczelny „Głosu wielkopolskiego”, pan Andrzej Bolewski – prorektor Wyższej Szkoły Pedagogiki i Administracji. Pani kurator w swoim wystąpieniu podkreśliła: „ To bardzo ważne wyróżnienie. Otrzymaliście je państwo nie tylko za przekazywanie wiedzy, ale przede wszystkim za osobowość, przyjazne relacje z uczniami i poświęcony im czas”.

Laureatkom gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszej pracy,

a wszystkim głosującym należą się podziękowania za wysłane SMS-y.

 a  a  a

Bogumiła Gano


 

Spotkanie Wigilijne

 

aTo już ostanie spotkanie Wigilijne klasy VIII a. W tym samym gronie ale innym miejscu spotkaliśmy się, aby złożyć życzenia, podzielić się opłatkiem i wspólnie spędzić wieczór przy świecach. Było nastrojowo i smacznie. Pachniało pysznymi potrawami oraz świerkiem. Św. Mikołaj również o nas nie zapomniał. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt.

 

 

z  a  z  

a  z

Edyta Radomska


 

Zajęcia z programu
"Cyfrowa Szkoła 2020"
 
aOd listopada w naszej szkole trwają zajęcia z projektu "Cyfrowa Szkoła 2020". W zajęciach bierze udział 20 uczniów. Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji ICT nauczycieli i uczniów. Na zajęciach uczniowie będą rozwijać swoje kompetencje cyfrowe poprzez różnorodne metody wykorzystywane na zajęciach.  W szkole realizowany jest projekt Uczniowskie Laboratoria Informatyczne podczas którego odbywają się Zajęcia ukierunkowane na rozwój myślenia krytycznego i kompetencji cyfrowych, skierowane do uczniów w każdym wieku. Podczas warsztatów uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą zdobywać wiedzę i umiejętności z zakresu programowania i robotyki. Dzięki projektowi szkoła otrzymała 25 tabletów, 1 laptopa, zestawy gier Scottie Go!, zestawy Be Creo oraz aparat cyfrowy. Zajęcia będą odbywać się do końca maja 2019r.
a  a  a
a  a  a
Natalia Kolan

Dodatkowe informacje