Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej

Fot. http://fisicamedica.uc.cl/

Święto obchodzone jest od 2013 roku z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Fizyki Medycznej i ma na celu promować zagadnienia związane z fizyką medyczną. Ustanowiono je na dzień 7 listopada, na cześć wybitnej fizyczki i chemiczki Marii Skłodowskiej-Curie.  

Z tej okazji chętni uczniowie z klas siódmych mieli do wykonania następujące zadania: 

  •  obejrzeć odcinek dokumentalny “Teatru wynalazków Barona Münchhausena” zatytułowany “Maria Skłodowska-Curie  
    i niewidzialne promieniowanie.” 

Jest to pełen pozytywnej energii serial łączący humor z nauką. To pouczająca, a jednocześnie zabawna opowieść o nagłych genialnych olśnieniach, które zmieniły dzieje ludzkości. W teatralnej formie o swoich odkryciach opowiadają sami wynalazcy. W tym odcinku na scenę wychodzi tytułowa bohaterka Maria Skłodowska-Curie. 

  • wykonać pracę plastyczną   
  1. Portret, karykatura Marii Skłodowskiej – Curie.  
  2. Portret, karykatura Hermanna von Helmholtza. 
  3. Plakat “Zastosowanie fizyki w medycynie”.  
  4. Model - np. oka, płuc  
  5. Dowolną pracę związaną z fizyką medyczną.  

Celem zadań było rozbudzanie zainteresowania fizyką, ukazywanie związku pomiędzy nią a medycyną oraz popularyzowanie zawodu fizyka medycznego. Chętni uczniowie, którzy podjęli wyzwanie wykonali takie oto prace plastyczne:

z  z  z

z  z  z

 

Katarzyna Gendera


 

 

Dodatkowe informacje