SP5 Gostyń

Przemyślenia egzystencjalne

Czym jest śmierć? Dlaczego staje się tematem tabu? Dlaczego się jej boimy? Niedawno, na te pytania starali się odpowiedzieć uczniowie klas 7b i 7d w odniesieniu do lektury Erica Emanuela Schmitta „Oskar i pani Róża” oraz „Trenów” Jana Kochanowskiego. Okazało się, że rozmowy na ten temat są trudne, a postrzeganie śmierci zależy od nas samych. Uczniowie uznali, że odejście bliskiej osoby zawsze wiąże się z ogromną rozpaczą, na którą nie będziemy przygotowani.

Staraliśmy się również snuć refleksje na temat naszego życia. Oto przepis na udaną egzystencję:

1. Traktuj dzień, jakby był ostatnim, wyjątkowym.

2. Pamiętaj, że życie jest darem.

3. Doceniaj każdą chwilę.

4. Nie duś w sobie emocji, dziel się zarówno radością jak i cierpieniem.

5. Zwracaj uwagę na to, co człowiek nosi w sercu.

Uczniowie stworzyli także plakaty z cytatami z lektury, które można obejrzeć poniżej. Plakaty autorstwa: Igora Bielki (7b), Julii Pazoły (7b), Klaudii Paszkowiak (7b), Aleksandry Gembalskiej (7b), Weroniki Prętkowskiej (7b), Michaliny Woźniakowskiej (7b), Anny Handke (7d), Bartosza Kuklewskiego (7d), Filipa Dubaniewicza (7d), Julii Kubiak (7d), Magdaleny Nowackiej (7d), Bartosza Grodzkiego (7d).

Sandra Kubiak