Przedszkolaki w bibliotece

aW środę, 28 lutego br., dzieci z grupy „Kotki"  z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Gostyniu odwiedziły bibliotekę szkolną. Przedszkolaki dowiedziały się, co należy zrobić, aby stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy się w niej zachować.  Poznały także zasady wypożyczania książek. Panie bibliotekarki pokazały im również miejsce, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Przedszkolakom spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki. Maluszki, z niezwykłą uwagą, obejrzały i wysłuchały bajki o ,,Królowej śniegu”, przedstawionej w formie ,,Teatrzyku Kamishibai” przez starsze koleżanki z Samorządu Uczniowskiego. Spotkanie odbywało się w miłej atmosferze. Dla wielu przedszkolaków była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia.

>>GALERIA<<

Monika Zaremba

Jagoda Sarbinowska


 

Szalone zakończenie karnawału

asW ostatni czwartek przed feriami odbyła się w naszej szkole dyskoteka karnawałowa dla klas 4 - 7. Samorząd Uczniowski zatroszczył się o muzykę, a pan Tomasz Organiszczak tradycyjnie zapewnił nastrojowe oświetlenie. Każda osoba, która przyniosła na imprezę jakiś akcent stroju karnawałowego, otrzymała słodką niespodziankę. Oprócz szaleństwa na parkiecie podczas dyskoteki można było wzmocnić się w kawiarence, w której sprzedawano pyszne tosty i napoje. Prawdziwym przebojem okazały się tosty z nutellą.

a

Samorząd Uczniowski


 

Bo liczy się przyjaźń i miłość

aW piątek przed feriami zimowymi w naszej szkole zapanowała romantyczna atmosfera. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili wszystkie klasy, wręczając przesyłki z poczty walentynkowej. Każdy uczeń w szkole otrzymał też lizaczka w kształcie serca w prezencie od Samorządu Uczniowskiego. Dbajmy o taką wyjątkową atmosferę nie tylko od święta…

z  s

 

   

Samorząd Uczniowski


 

 

a

 


 

 

Powiatowy Konkurs Języków Obcych
W dniu 8 lutego odbyły się w naszej szkole eliminacje do Powiatowego Konkursu Języków Obcych, który odbędzie się 19 marca w ZSZ w Gostyniu. Do testu z języka angielskiego przystąpiło 9 uczestników. Najlepsze wyniki osiągneli: Nikodem Rochowski 7b,Jakub Michalak 7b oraz Adam Buk 7a i to właśnie oni będę reprezentować naszą szkołę. Z języka niemieckiego nasi przedstawiciele to: Zuzanna Przybylak 7a, Julia Jakubowska 7a oraz Adam Piech 7a.
 
Gratulujemy i trzymamy mocno kciuki!

„Szkoła tańca Desperado”

aKlasa 4 b uczestniczyła w zajęciach przy muzyce, które gościnnie poprowadziła dla nich pani Jolanta Kaczor. Dobra zabawa i uśmiech towarzyszyły uczniom przez całą lekcję. Celem głównym zajęć było stymulowanie i wspomaganie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju oraz wyzwalanie aktywności ruchowej poprzez tańce i zabawy przy muzyce oparte na naturalnej potrzebie ruchu. Kształtowanie pozytywnej postawy wobec aktywności ruchowej, umiejętność łączenia ruchu z muzyką. Uczeń nabył umiejętności współdziałania w grupie, akceptacji samego siebie i innych, poszukiwania i pokonywania barier swoich możliwości. Ponadto taniec rozwinął ich pamięć, myślenie, spostrzegawczość, uwagę, orientację, wyobraźnię i inteligencję twórczą.

>>GALERIA<<

Czekamy na następne takie zajęcia.

Edyta Radomska


 

Niech żyje bal….

sW piątek 2 lutego prawie 200 uczniów z klas 1-3 bawiło się na baliku karnawałowym zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski. Pan Piotr Twardowski zapewnił nam profesjonalny dźwięk, światło i prowadzenie zabawy. Aktywnie włączył się też Samorząd Uczniowski, który tańczył i bawił na parkiecie młodsze koleżanki i kolegów, prowadząc zabawy i ucząc nowych układów tanecznych. Uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na karnawałowej ściance. Samorząd zapewnił też bufet sprzedając napoje, pyszne babeczki i galaretkę z bitą śmietaną. Już dziś czekamy na przyszłoroczny balik.

 >>GALERIA<<

Samorząd Uczniowski


 

Kręgle klasyczne

aW pierwszym półroczu uczniowie naszej szkoły spotykali się na zajęciach sportowych z kręgli klasycznych. Uczestnikami byli trzecio i czwartoklasiści. Na SKS dwa razy w tygodniu przychodziło około 30. dzieci. Zaczynali od nauki rozbiegu i nasadzenia kuli a zakończyli zajęcia w grudniu z umiejętnością gry w kręgle. Często i chętnie grali w gry komputerowe- "piramidę" czy "wyścig koni".

Swoje umiejętności mogli zweryfikować podczas ogólnopolskiego XXI Memoriału Józefa Zybera i Jarosława Sobierajskiego, który odbył się w Gostyniu a uczestniczyło w nim 90 dziewcząt i 120 chłopców w różnych kategoriach wiekowych z całej Polski. Najlepiej z naszej szkoły zaprezentowali się Julia Sobkowiach i Tomasz Wojciechowski zajmując odpowiednio 12 i 14 miejsce.

Zorganizowany został również turniej o tytuł króla i królowej kręgli oraz króla i królowej dziewiątek. Królową kręgli została Jolanta Szczepaniak, królem kręgli został Filip Poprawa. Jolanta i Filip zostali również królową i królem dziewiątek. Wielkie gratulacje.

W pierwszy półroczy swoje umiejętności gry w kręgle doskonalili uczniowie z klas czwartych, szóstych o siódmych podczas lekcji wychowania fizycznego. Oprócz gry do pełnych i licznych zabaw komputerowych, doskonalili oni umiejętność gry do zbieranych.

 >>GALERIA<<

Z kręglarskim pozdrowieniem "dobry rzut" i do zobaczenia na torach

Edyta Radomska


 

Eko - konkurs

z31 stycznia w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej. Naszą szkołę reprezentował Bartosz Cygiel, który wygrał wcześniejsze eliminacje szkolne. Nie udało się Bartkowi zająć miejsca na podium, mimo zaciętej walki. Uczniowie, a w finale było ich 9, byli dobrze przygotowani. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę i mógł zobaczyć Ekopracownię - zielone serce szkoły, którą szkoła goszcząca nas posiada.

>>GALERIA<<

 

Justyna Jakubowska


 

WOŚP 2024

Po raz kolejny Szkoła Podstawowa nr 5 w Gostyniu „zagrała” dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas tegorocznej loterii fantowej oraz „ciacha dla WOŚP” jako społeczność szkolna uzbieraliśmy 13 155,60zł. Zespół ds. wolontariatu, działający przy szkole, przygotowania do tegorocznego finału rozpoczął już w grudniu. Zbieraliśmy gadżety od rodziców, prowadziliśmy rozmowy ze sponsorami, pozyskiwaliśmy atrakcyjne fanty od okolicznych firm, którymi podczas loterii obdarowaliśmy uczniów.

W tym roku postawiliśmy na loterię fantową. Nasi uczniowie wraz z rodzicami mogli zakupić losy za kwotę 100zł ,50 zł, 30zł lub 10 zł. Tak jak już się przyjęło w naszej szkole, każdy los wygrywał, w związku z tym, żaden uczeń nie został bez upominku. W paczkach za najwyższą kwotę można było wylosować między innymi zestawy klocków lego czy zabawki Brudera. W każdym z tych zestawów znalazł się również gadżet tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W niespodziankach przygotowanych przez nasz zespół za kwotę 50zł i 30zł uczniowie otrzymywali fanty, które zostały przekazane nam przez rodziców oraz zaprzyjaźnione firmy, na które każdego roku możemy liczyć. Losy za 10zł cieszyły się również ogromnym zainteresowaniem, choć były to drobniejsze upominki, wielu uczniów pragnęło wylosować chrupki kukurydziane ufundowane przez firmę Celka. Było to dla nas miłe zaskoczenie, że tak niewielka rzecz przyczyni się do uzbieranie tak ogromnej sumy, jaką udało nam się w tym finale zebrać. Do uzyskania takiej kwoty, oprócz losów, przyczyniły się również słodkości pieczone przez rodziców, a kupowane przez dzieci i pracowników szkoły. W tym roku górowały galaretki i muffinki a wiadomo, że takim pysznościom nikt się nie oprze.

Jako Zespół ds. wolontariatu serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszej szkole. Szczególne podziękowania należą się firmom, które wsparły nasz udział w powyższym przedsięwzięciu oraz rodzicom naszych uczniów, których zaangażowanie w kupno losów i pieczenie słodkości spowodowało, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do zbiórki organizowanej przez Jerzego Owsiaka i choć trochę przyczynić się do pomocy tym, którzy zmagają się z powikłaniami po pandemii.

Zaspół ds. wolontariat


 

Zaczarowana Melodia w Strzelcach Wielkich

a28 stycznia 2024 roku „Zaczarowana Melodia” na zaproszenie proboszcza parafii w Strzelcach Wielkich, ks. Jarosława Gablera, uświetniła liturgię mszy świętej dla dzieci. Nasi chórzyści chętnie skorzystali z okazji, aby zaprezentować się przed publicznością i pokazać, jak wiele pracy wykonali, aby utwory o tematyce bożonarodzeniowej brzmiały pięknie i roznosiły się echem po kościelnych murach.

Po liturgii, chórzyści wraz z p. Ewą otrzymali gromkie brawa.

a  as  sa

Ewa Kuśnierek


 

Niezwykły prezent

a11 grudnia 2023 roku w czasie uroczystości oficjalnego otwarcia szkoły po remoncie, otrzymaliśmy z rąk Pana Burmistrza- Jerzego Kulaka, niezwykły prezent. Był to bilet do kina dla całej społeczności szkolnej na dowolny film. Po konsultacji z pracownikiem kina „Pod kopułą”, zdecydowaliśmy, że 3 i 4 stycznia będą dniami, kiedy wykorzystamy nasz niezwykły prezent. 3 stycznia w seansie filmowym wzięli udział uczniowie klas 4-7, którzy obejrzeli „Akademię pana Kleksa”. Kolejnego dnia w sali kinowej zasiedli uczniowie klas 1-3. Dla ich kategorii wiekowej przygotowany został film „O psie, który jeździł koleją”.

Największą atrakcją dla uczniów, oprócz biletu do kina, okazał się darmowy popcorn, który trafił do rąk każdego ucznia.

Bardzo dziękujemy za tak niezwykły i pomysłowy upominek.

 >>GALERIA<<

dyrektor

Beata Kopaszewska


 

a

 


 

a

 

 


 

 

Święta w Marzymięcie
 
aŚwięta tuż, tuż, a najciekawszym ich symbolem są prezenty! 19 grudnia uczniowie klasy 2b i 2c otrzymali nietypowy prezent- wycieczkę do Gościńca "Marzymięta".  Swoją zabawę w tym miejscu rozpoczęli od degustacji różnego rodzaju czekolady, a potem sami ją sobie tworzyli. , Ugniatali w specjalnej formie tabliczkę czekolady, ozdabiali ją i wtapiali różne dodatki np. rodzynki, pistacje, orzechy, żurawinę. Nauczyli się wyrabiać wiórki czekoladowe. Potem tabliczkę czekolady pakowali do pudełek i chowali słodki upominek do plecaków. Dzieci odwiedził również Mikołaj, któremu na ucho szeptały swoje życzenia świąteczne, a potem częstowały się watą cukrową. Po zakończeniu warsztatów uczniowie odwiedzili zagrodę z alpakami. Przytulaniu się do runa tych zwierząt i głaskaniu ich nie było końca. Największą atrakcją stało się karmienie alpak, jak również kóz, daniela i owiec.  Na koniec uczniowie pozowali do zdjęcia przy starym traktorze i  bawili się na placu zabaw. Ta wycieczka na długo pozostanie w ich pamięci.
 
a  a  a
a
mgr Justyna Tomczak
mgr Sylwia Wojtkowiak

Matematyczne origami

 

aW ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia obchodziliśmy Światowy tydzień Origami. Origami to sztuka składania papieru, bez użycia kleju i nożyczek. Nauczyciele matematyki wraz z uczniami tworzyli na lekcjach matematyki świąteczne origami. Klasy 7 wykonały czworościany, z których powstała piękna choinka, natomiast klasy 4, 5 i 6 pracowały nad mikołajami oraz świątecznymi wieńcami. Uczniowie świetnie się przy tym bawili, ćwicząc sprawność manualną oraz koncentrację.

 >>GALERIA<<

Natalia Kokocińska


 

PODRÓŻ PO PLANETACH Z MAŁYM KSIĘCIEM

 

aUczniowie klas 7b i 7c niedawno byli w kosmosie. Zapoznali się dokładnie z warunkami życia i mieszkańcami kilku planet, które przed nimi zwiedził Mały Książę, bohater książki Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Nie zapomnieli też o Ziemi i rodzimej planecie tytułowego bohatera, asteroidzie B-612. Siódmoklasiści w kilkuosobowych zespołach przygotowali projekt wybranej planety. Wykonali go na papierowych talerzach, które zostały zawieszone – jak przystało na przestrzeń kosmiczną – bardzo wysoko, bo… pod sufitem w klasie 39. Chętnych, jak zawsze, zapraszamy do obejrzenia projektów.

 

>>GALERIA<<

Magdalena Woźniakowska


 

Skrzaty opanowały naszą salę

Na ostatnich zajęciach z edukacji plastycznej, uczniowie klasy 3b stworzyli niesamowite rękodzieła. Z czerwonej wełny wykonali czapkę z pomponem, z białej natomiast brodę. Po połączeniu tych dwóch elementów powstały niesamowite skrzaty, które opanowały naszą salę. Każdy z nich jest inny, wyjątkowy i piękny. Uczniowie używając swojej wyobraźni ożywiali swoje dzieła dodając im oczy i nos. Powstałe skrzaty zagoszczą w naszej sali, aż do piątkowej wigilii. Później każdy artysta zabierze swoje arcydzieło do domu, aby umilił im ten świąteczny czas w gronie rodzinnym.

a

wychowawczyni

Magdalena Szwengler


 

Powiatowe Mistrzostwa
w Futsalu
aW środę 13 grudnia uczniowie naszej szkoły rywalizowali z rówieśnikami w ramach powiatowego turnieju Futsalu. Zawody zorganizowane przez powiatowy Szkolny Związek Sportowy w kategorii Igrzysk Dzieci. Uczniowie zaprezentowali się, w rozgrywanych w Szkole Podstawowej nr 1, zawodach z bardzo dobrej strony, jednak awans uzyskała Szkoła Podstawowa nr 2 w Gostyniu . Gratulujemy zwycięzcą i wszystkim uczestnikom.

Nasz kadra: Szymon Frąckowiak kl.  V B, Marcel Malicki kl. V B, Hubert Jakubczak kl. V B, Dominik Piszczelak kl. V C, Franciszek Nowak kl. VI A, Alan Grodzki kl. VI B, Kacper Biernat kl. VI B, Michał Szafraniak kl. VI B, Oliwier Grząbka kl. VI C.

Adam Bartkowiak


 

 

LEKTURA W PUDEŁKU OD ZAPAŁEK

 

aNa lekcję przypominającą zagadnienia z lektur – oczywiście, projekt! Uczniowie klas 6a i 6b utrwalali niedawno treści dwóch książek omawianych w klasie piątej: „Opowieści z Narnii” i „Chłopcy z Placu Broni”. To ciepłe i pouczające powieści, które pokazują, co w życiu jest najważniejsze.

Zadaniem uczniów było wybranie charakterystycznych motywów z wybranej lektury i… zamknięcie ich w pudełku po zapałkach. Na wieczku należało zapisać tytuł utworu, a do środka włożyć ikonki, które pasują do wybranej pozycji książkowej (mówią o jakimś zdarzeniu z lektury czy oznaczają jakiegoś bohatera). Ale to jeszcze nie koniec… Na zajęciach dzieci musiały „obronić” swoją pracę, czyli omówić symbole znajdujące się w ich pudełku (odwołując się, oczywiście, do treści książki).

Powstały piękne pudełka! Aby je obejrzeć zapraszam do sali 39.

>>GALERIA<<

Magdalena Woźniakowska


 

Makiety Osiedla - Technika

aUczniowie klas VI podsumowując dział związany z Techniką w najbliższym otoczeniu wykonali makietę wymarzonego osiedla. Zdecydowanie na duże słowa uznania zasługuje kreatywność naszych uczniów, a taka praca przede wszystkim mogła ich nauczyć współpracy i umiejętności wykorzystania swoich pomysłów do osiągnięcia wspólnego celu ????

 

>>GALERIA<<

Adam Bartkowiak


 

Dodatkowe informacje