- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 02, maj 2024 08:57
“SOS- TO ZIEMIA WOŁA LUDZI...”
Ostatni tydzień kwietnia w naszej szkole poświęcony był ekologii. W związku z tym uczniowie edukacji wczesnoszkolnej przypominali sobie jak wspólnie tworzyć środowisko przyjazne naszej planecie. Teoria została wsparta praktycznymi działaniami podzielonymi na poszczególne oddziały. Część dzieci w grupach lub indywidualnie robiła plakaty zawierające zasady młodego ekologa, a część podczas zajęć technicznych dawała drugie życie śmieciom. Inne klasy tworzyły ulotki dla rodziców zachęcające do oszczędzania wody i energii, a jeszcze inne odgrywały scenki z elementami teatrzyku ekologicznego. W całej szkole było też kolorowo, bowiem każdego dnia uczniowie mogli przyjść ubrani w przyporządkowany do konkretnego dnia kolor, nawiązujący do przyrody
Weronika Janus
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 29, kwiecień 2024 08:05
Skorupkowe mozaiki
Wykorzystując skorupki od jajek uczniowie z klas piątych i szóstych na lekcjach plastyki stworzyli dzieła sztuki. Wykorzystując wyobraźnię stworzyli eko-obrazy. Sami dostrzegli, że z codziennych odpadów, które często lądują w biopojemnikach, można zrobić niesamowite prace plastyczne.
Ewa Kuśnierek
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 25, kwiecień 2024 08:01
Eko-happening klas siódmych
Uczniowie klas VII podczas zajęć plastycznych z panią Ewą Kuśnierek omawiali formy sztuki współczesnej: happening, performance i instalacja. A co to takiego? To różnorodne działania artystów, podejmowane przy współudziale widza, o chwilowym charakterze, często by zwrócić uwagę na problem społeczny, polityczny lub kulturowy i skłonić do refleksji. Uczniowie na kwietniowych lekcjach podjęli się zadania stworzenia happeningu do wybranej piosenki z filmu „Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego. Wyjątkowością tego przedsięwzięcia było stworzenie strojów z recyklingu według własnego pomysłu. Czy zaskoczyli widza? Oceńcie sami!
Ewa Kuśnierek
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 04, kwiecień 2024 19:24
Lekcja „ku przestrodze”, czyli jak się zaprzyjaźnić z żywiołami…
Podczas kwietniowych zajęć poruszyliśmy niezwykle ważny temat związany z wodą na naszej planecie. Jest to obszar, który wymaga dużej uwagi, dlatego zajęcia zostały urozmaicone doświadczeniami. Dzięki temu uczniowie byli w stanie zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty. W pierwszej kolejności poruszyliśmy kwestię wody pitnej, a dokładnie jej procentowej ilości dostępnej na Ziemi, tym samym podkreślając istotę jej oszczędzania. Dalej sprawdzaliśmy czy woda potrafi się wspinać oraz obserwowaliśmy na czym polega obieg wody w przyrodzie wraz z procesem parowania i skraplania.
Dzieci doskonale wiedzą co jest potrzebne każdej roślinie do prawidłowego wzrostu. Wiedzę tą wzbogaciliśmy informacjami o właściwościach ziemi, prowadząc ciekawe doświadczenia.
Na koniec wspólnie podsumowaliśmy doświadczenia i porozmawialiśmy na temat ekologii niezbędnej do utrzymania prawidłowego poziomu wód na świecie.
Weronika Janus
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 25, marzec 2024 12:51
Na Krańcach Ziemi
W tym roku odbyła się XXV edycja Konkursu Geologiczno Środowiskowego „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj ,dziś i jutro pod hasłem „Na krańcach Ziemi”.
Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży przyrodą nieożywiona oraz geologią i jej znaczeniem w naszym codziennym życiu.
Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych rywalizowali w dwóch kategoriach: w konkursie plastycznym oraz w konkursie wiedzy geologicznej. W części plastycznej, uczniowie klas IV-VI mieli za zadanie przygotować pracę plastyczną o tematyce związanej z hasłem tegorocznej edycji. W konkursie wiedzy uczniowie najstarszych klas szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych musieli wykazać się szeroką wiedza geologiczną, przygotowując pracę pisemną na jeden z wybranych tematów.
Naszą szkołę w konkursie plastycznym reprezentowali Antonina Kuśnierek, Julia Szymankiewicz, Oliwier Grząbka, Ignacy Trąbała oraz Filip Chudy a w kategorii prac pisemnych Antonina Krawiec i Adam Piech. Doceniona została praca Antoniny Kuśnierek, która została laureatem konkursu i 25 kwietnia we Wrocławiu odbierze nagrodę, a także dowie się, które miejsce zajęła w naszym regionie (województwo dolnośląskie i wielkopolskie). Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów plastycznych i w dziedzinie geologii.
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 22, marzec 2024 20:04
Światowy Dzień Wody
Z okazji Światowego Dnia Wody, który przypada 22 marca, klasą 6a udała się na wycieczkę do Stacji Uzdatniani Wody w Gostyniu.
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 21, marzec 2024 14:58
Dzień Wiosny
„Ruch to zdrowie” – każdy to wie i dlatego opiekunowie Samorządu Uczniowskiego w pierwszym Dniu Wiosny zorganizowali „ruch” dla całej szkoły. Wszyscy uczniowie, pod czujnym okiem instruktorki tańca ze szkoły Desperado uczyli się układu tanecznego.
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 18, marzec 2024 19:20
ZABAWA W OGRODNIKÓW
W oczekiwaniu na nadchodzącą wiosnę, uczniowie z klasy 2a podczas zajęć siali owies w doniczkach. Pogoda jak na koniec marca dopisała, więc zadanie wykonaliśmy na boisku szkolnym, korzystając z uroków przedwiośnia. Każdy miał do swojej dyspozycji doniczkę przyniesioną z domu, worek ziemi oraz nasiona. Po wykonanej pracy zanieśliśmy posiany owies na parapet do sali lekcyjnej. Podczas dwóch tygodni należycie go pielęgnowaliśmy i obserwowaliśmy proces wzrostu. Po osiągnięciu wyczekiwanych efektów, dzieci zabrały swoje plony do domów.
Dodatkowo do klasy wprowadziliśmy trochę wiosny, wsadzając do doniczek okresowe kwiaty takie jak: hiacynt, szafirki, narcyzy czy pierwiosnki. To pozwoliło usystematyzować i utrwalić wiedzę na temat pierwszych oznak wiosny.
Weronika Janus
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 18, marzec 2024 14:32
Dzień Recyklingu
Dzień Recyklingu przypada na 18 marca. Wszyscy w naszej szkole wiedzą jak segregować śmieci. Mamy kolorowe kosze, które ułatwiają na tę segregację. Czasami trzeba sobie przypomnieć zasady, dlatego na korytarzu szkolnym mamy gazetkę o tej tematyce.
Alicja Jerszyńska
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 12, marzec 2024 14:22
Odnawialne Źródła Energii
Uczniowie klas 6 i klas 7 mieli okazję poznać odnawialne źródła energii. Klasy 6 dowiedziały się jak wygląda pod tym względem sytuacja na terenie Europy, które kraje z jakich źródeł pozyskują energię odnawialną, a klasy 7 dowiedziały się jak wygląda sytuacja na terenie Polski. Klasy 7 dodatkowo poznały zasady funkcjonowania elektrowni OZE. Z posiadanych lapbooków uczniowie klas 6 wykonali gazetkę tematyczną.
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 06, marzec 2024 14:19
„Gang Śmieciaków”
Uczniowie naszej szkoły brali udział w spektaklu, którego tematyka wiązała się z promowaniem postaw ekologicznych, sposobach dbania o środowisko, zasady „zero waste” oraz promowaniu zdrowego stylu życia, czyli profilaktyki uzależnień (alkohol, nikotyna, napoje energetyczne).
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 04, marzec 2024 13:20
Jak prawidłowo segregować odpady?
Czwartoklasiści już to wiedzą, ponieważ brali udział w spotkaniu z przedstawicielem Komunalnego Związku Gmin Regionu Leszczyńskiego. Celem spotkania było pobudzenie ich świadomości ekologicznej oraz wiedzy jak segregować odpady i jakie korzyści wynikają z recyklingu.
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 15, luty 2024 12:30
„SOWA w roli głównej”
Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem Pani Ewy Kuśnierek i Pauliny Nowakowskiej wzięli udział w konkursie plastycznym, którego organizatorem był Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Celem konkursu było podniesienie świadomości społecznej o roli i znaczeniu sów w krajobrazie rolniczym a także rozwijanie umiejętności plastycznych.
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: czwartek, 01, luty 2024 09:04
Eko - konkurs
31 stycznia w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy Ekologicznej. Naszą szkołę reprezentował Bartosz Cygiel, który wygrał wcześniejsze eliminacje szkolne. Nie udało się Bartkowi zająć miejsca na podium, mimo zaciętej walki. Uczniowie, a w finale było ich 9, byli dobrze przygotowani. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę i mógł zobaczyć Ekopracownię - zielone serce szkoły, którą szkoła goszcząca nas posiada.
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: środa, 10, styczeń 2024 13:59
„Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”
Przed feriami nasza szkoła wzięła udział w akcji ekologicznej, której celem było zebranie jak największej ilości elektrośmieci. Udało się nam zebrać 686 kg, co przełożyło się na kwotę 69 zł, która zasili konto Rady Rodziców. Akcja miała charakter ogólnopolski, a jej organizatorem było Green Office Ecologic.
Justyna Jakubowska
Jolanta Fajczyk
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 12, grudzień 2023 08:53
EKOSZKOŁA 2024
W związku ze zbliżająca się zimą, klasa 2a podczas edukacji przyrodniczej omawiała rodzaje opadów, obserwowanych podczas chłodniejszych dni. Aby zainteresować uczniów tematem oraz wyjaśnić im zależności jakie występują w świecie przyrody, lekcję zaczęliśmy od klasowego laboratorium. Eksperymentowaliśmy z wodą, która jest obecna w pogodzie pod różną postacią: deszczu, mżawki, śniegu, gradu. Dzięki doświadczeniom uczniowie dowiedzieli się między innymi, że nie wszystkie płyny mieszają się z wodą oraz o tym, czy dany przedmiot zatonie decyduje nie tylko jego ciężar, ale także wielkość i kształt. Przy okazji była to też lekcja przypominająca: jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa woda.
Weronika Janus
- Szczegóły
- Opublikowano: poniedziałek, 04, grudzień 2023 12:37
Zielona Wielkopolska
W listopadzie nasza szkoła wzięła udział w przedsięwzięciu zorganizowanym przez Fundację Większe Mniejsze pt: „Zielona Wielkopolska”. Uczniowie klas VII uczestniczyli w Olimpiadzie Wojewódzkiej przeprowadzonej w wersji online. Naszą szkołę reprezentowali Katarzyna Kędziora, Antonina Krawiec oraz Cezary Wiliszewski. Niestety nie udało się zdobyć miejsc punktowanych.
Natomiast uczniowie klas I-VI mogli wziąć udział w konkursie plastycznym o tematyce ekologicznej. Spośród 4905 prac nadesłanych na konkurs z całej Wielkopolski wyróżniona została praca Kacpra Jakubiaka z klasy 5a, który zajął 17 miejsce. Prace plastyczne zostały wykonane pod opieką Pauliny Nowakowskiej. Serdecznie gratulujemy!
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 03, grudzień 2023 12:34
Światowy Dzień Czystego Powietrza
Podczas ostatnich dni zebrań z rodzicami uczniowie rozdawali ulotki uświadamiające rodziców, co mogą zrobić, aby żyć zdrowiej i oddychać czystym powietrzem.
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: niedziela, 03, grudzień 2023 12:33
Zakładanie ogródka
Klasa 2 A z Panią Weroniką Janus poznała podstawy zakładania ogródka. Uczniowie sadzili w doniczkach rośliny kwitnące, a także rośliny cebulowe, które będą cieszyć oka na wiosnę.
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: sobota, 02, grudzień 2023 12:32
Klasowy „Dzień Drzewa”
Z okazji Dnia Drzewa 10 października klasa 2A z wychowawcą Panią Weroniką Janus obejrzała film i prezentację, dzięki którym poznała budowę lasu w naszej strefie klimatycznej. Uczniowie podczas wyjścia w teren pozbierali opadłe liście i wykonali z nich plakaty przedstawiające drzewa.
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 01, grudzień 2023 12:23
Wycieczka przyrodnicza
Na początku roku szkolnego, korzystając z pięknej pogody, klasa 2 A z Panią Weroniką Janus udała się do lasu. Uczniowie na zajęciach terenowych mieli okazje poznać florę lasu najbliższej okolicy, a przede wszystkim miło spędzić czas na świeżym powietrzu.
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: piątek, 17, listopad 2023 15:12
Wycieczka do Hydropolis
Klasy 3A, 3B oraz 3C w dniu 10.11.2023roku brały udział w zajęciach terenowych podczas wycieczki do Hydropolis we Wrocławiu. W ramach wizyty, uczniowie zwiedzali centrum wiedzy o wodzie z przewodnikiem oraz uczestniczyli w interesujących warsztatach, które polegały między innymi na aktywnym wykonywaniu eksperymentów.
Justyna Jakubowska
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 31, październik 2023 09:27
Światowy Dzień Zwierząt
Czwartego października obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt. W kalendarzu świąt zapisany jest jako Dzień Świętego Franciszka Patrona Zwierząt i Ekologii. Jednak nie tylko w tym dniu świętujemy. Ogłoszono bowiem, że cały październik jest miesiącem ekologii i pamięci o zwierzętach. Z tej okazji uczniowie klas: 2a i 6b przygotowali apel, podczas którego zostały poruszone najważniejsze kwestie dotyczące prawidłowego traktowania zwierząt zarówno dzikich jak i domowych. W trakcie jego trwania wybrzmiało istotne dla wszystkich hasło: „Chroniąc środowisko, chronimy również zwierzęta”. Na koniec zaplanowano taneczną część do piosenki „Wyginam śmiało ciało”, do której zostali zaproszeni uczniowie z widowni.
Alicja Jerszyńska
Jolanta Fajczyk
Weronika Janus
- Szczegóły
- Opublikowano: wtorek, 17, październik 2023 14:13
Początek